Hlavní navigace

Prohlížeč Chrome přijde s podporou 3D grafiky

20. 3. 2010

Sdílet

Společnost Google spustila nový projekt pro Chrome, který umožní tomuto prohlížeči přehrávat větší spektrum 3D grafického obsahu bez nutnosti stahování ovladačů.

Open source projekt pojmenovaný ANGLE (Almost Native Graphics Layer Engine) se bude snažit, aby prohlížeč Chrome dokázal přehrávat WebGL obsah na operačním systému Windows, prozrazuje produkt manažer Henry Bridge na blogu Chrome.

WebGL je stále se vyvíjející meziplatformový webový standard pro přístup k 3D grafice za hardwarového využití OpenGL ES 2.0 API (application programming interface), která může být zobrazována přímo v prohlížeči bez nutnosti instalování pluginu.  Ale zatímco WebGL je implementován ve velkém počtu prohlížečů, problém je se sadou ovladačů OpenGL. Open GL je API pro 2D a 3D renderování grafiky a funguje na operačních systémech Windows, Linux a Mac OS X.

Konkurenční grafické API je Direct3D od společnosti Microsoft, které je součástí DirectX,  grafické technologie této firmy. Tyto technologie se stávají stále více dominantní v počítačových hrách a OpenGL rozhraní skoro vymizelo, vyplývá to z blogu společnosti Wolfire Games, která stále využívá pro své hry OpenGL.

Velký počet počítačů s operačním systémem Windows tak nedokáže pracovat s WebGL obsahem, jelikož nemá nainstalované OpenGL ovladače a to i když má počítač k dispozici velmi silný grafický hardware, vysvětluje Bridge. Naopak počítače s operačními systém Linux a Mac OS X nemají problém, jelikož využívají OpenGL jako primární 3D API, dodává.

"ANGLE dovolí uživatelům operačního systému Windows přehrávat WebGL obsah bez nutnosti hledat a instalovat nové ovladače do jejich počítače," prozrazuje Bridge. Jelikož ANGLE je zaměřen na využívání převážně OpenGL ES 2.0 API, může pomoci i vývojářům, kteří pracují s mobilními zařízeními.

"ANGLE může zjednodušit vývoj prototypů těchto aplikací pro Windows a dává vývojářům nové možnosti," dodává nakonec Bridge.

ANGLE vyjde pod licencí BSD a projekt je popsaný na stránce společnosti Google (http://code.google.com/p/angleproject/). Zobrazení 3D grafiky v prohlížečích je nyní oblíbeným tématem, o snaze německých vývojářů si můžete přečíst v našem článku Vědci chtějí umožnit zobrazení 3D obsahu v prohlížeči.