Hlavní navigace

Prohlížeč Microsoft Spartan je v posledního buildu Windows 10 Technical Preview

31. 3. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © spaxiax
Microsoft necelé dva týdny po vydání zatím posledního buildu Windows 10 Technical Preview vydal novou verzi svého OS, která přináší očekávaný webový prohlížeč Spartan.

Nový build s označením 10049 je dostupný pro všechny uživatele Windows 10 Technical Preview, kteří si v operačním systému manuálně zapnuli „rychlý“ aktualizační cyklus. Těm uživatelům, kteří zůstali u výchozího „pomalého“ aktualizačního cyklu, bude nový build zpřístupněn během několika týdnů.

Největší novinkou nové verze Windows 10 je nepochybně prohlížeč Spartan. Build 10049 je vůbec první veřejnou verzí Windows 10, která tohoto nástupce prohlížeče Internet Explorer obsahuje. Spartan zde však není zcela kompletní - chybí důležité funkce jako historie či seznam stažených souborů.

Na druhou stranu je Spartan propojen s digitální asistentkou Cortana, takže jej lze ovládat pomocí hlasových pokynů (v současné době bude Cortana bohužel fungovat pouze ve Spojených státech). Kromě toho prohlížeč uživatelům taktéž umožňuje vkládat vlastní poznámky přímo do webové stránky, kterou je následně možné i s úpravami uložit či sdílet s dalšími lidmi.

Nechybí ani možnost ukládat zajímavé webové stránky ke čtení na později a následně je zobrazovat ve speciálním čtecím módu.

Joe Belfiore z Microsoftu na oficiálním blogu zdůraznil, že Spartan v buildu 10049 „NENÍ nablýskanou aplikací připravenou pro koncové uživatele“, ale je určen pouze pro testování.

Cloud22

Kromě toho Belfiore, stejně jako dříve, upozornil na možné problémy s kompatibilitou, které může nový build přinést a běžným uživatelům tak doporučil raději zůstat u „pomalejšího“ aktualizačního cyklu.

Spartan bude ve Windows 10 nastaven jako výchozí prohlížeč. I když Internet Explorer bude v novém OS z důvodu zaručení zpětné kompatibility k dispozici také, Microsoft jej chce postupem času zcela pohřbít. Spartan běží na zcela novém enginu zvaném Edge, díky kterému by měl být ve srovnání s IE o poznání rychlejší.