Hlavní navigace

Prohlížeč Opera nyní umožňuje snadné sdílení záložek

6. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © Opera Software
Norská společnost Opera Software tento týden vydala novou verzi svého desktopového webového prohlížeče Opera, která přináší funkci sdílení záložek.

Představení možnosti sdílení záložek v Opeře verze 26 přichází jen několik týdnů poté, co norská společnost přišla s novou verzí svého správce záložek. Ten zobrazuje malé náhledy stránek otevřených v jednotlivých záložkách. Opera tak skoncovala s tradičním správcem, který zobrazoval pouze titulky URL.

Opera 26 nyní přináší hromadné sdílení záložek, které lze provádět pomocí jediného kliknutí tlačítka myši. Kliknutím na speciální tlačítko ve správci záložek se vygeneruje jeden odkaz na všechny webové stránky zde uložené, který lze zkopírovat například do e-mailu a odeslat. Příjemce nemusí mít nainstalovánu Operu a sdílené odkazy si může otevřít v jakémkoli webovém prohlížeči.

Google nedávno představil podobnou funkci v betaverzi svého prohlížeče Chrome, jež by se ve finální verzi měla objevit koncem tohoto roku či začátkem roku příštího. Sdílení odkazů v Chrome funguje podobně, jako v Opeře - uživatel jednoduše přidá jednotlivé webové stránky do správce záložek a následně jedním kliknutím vygeneruje souhrnný odkaz na všechny tyto stránky, který je možné odeslat či třeba zkopírovat do tweetu nebo statusu na sociální síti.

Opera 26 potěšila také uživatele Linuxu, kteří se konečně dočkali právě zmíněného správce záložek a možnosti jejich sdílení a nové preview funkce před vytisknutím obsahu webové stránky. Uživatelé Macu se pak s vydáním nové verze prohlížeče dočkali přizpůsobení grafického rozhraní Opery stylu OS X Yosemite.

I když Opera u svého prohlížeče často představuje funkce, které konkurence dále okopíruje - jako nejznámnější příklad lze zmínit funkci Opera Speed Dial - podíl prohlížeče norské společnosti na trhu s prohlížeči nikdy nebyl příliš významný a v uplynulých dvanácti měsících se ještě dramaticky snížil.

Podle analytické společnosti Net Applications Operu za uplynulý rok opustilo na desktopu 38 % jejích uživatelů. V listopadovém měření měla Opera na globálním trhu pouze 0,9% podíl, což znamená, že její prohlížeč používalo jen devět z každého tisíce uživatelů. Pro srovnání, prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu (IE) měl v listopadu 59% podíl a druhý Google Chrome ovládal 20,6 % trhu.

Na to, jak nová funkce sdílení záložek v Opeře funguje, se můžete podívat na videu. Operu verze 26 je možné stáhnout pro operační systémy Windows, Linux a OS X z oficiálních stránek společnosti Opera Software.