Hlavní navigace

Projekt Android One debutuje v Indii

16. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Google
Tři indické společnosti (Karbonn Mobiles, Micromax a Spice Retail) začaly prodávat smartphony založené na referenčním designu od Googlu za v přepočtu pouhé dva tisíce korun.

Google pro svůj projekt levného smartphonu s názvem Android One získal již řadu partnerů včetně společností Acer, Alcatel Onetouch, Asus, HTC, Intex, Lava, Lenovo, Panasonic, Xolo a Qualcomm, Nové smartphony mají 4,5palcový displej s rozlišením 854 x 480 pixelů, pohání je čtyřjádrový procesor Cortex A7 na frekvenci 1,3 GHz a k dispozici je 1GB paměti RAM. Data lze ukládat na 4GB interní paměť, již lze rozšířit až o 32 GB. Co se další výbavy týče, nechybí 2Mpix fotoaparát vpředu a 5Mpix fotoaparát na zadní straně telefonu, slot na dvě karty SIM, rádio FM a baterie 1700 mAh. Telefony používá operační systém Android 4.4 KitKat.

Každý ze tří zmíněných výrobců se spojil s jedním prodejcem, který telefon nabízí online. Podle analytiků to však není ta nejlepší strategie, jelikož má jít o nabídku pro lidi s velmi nízkým příjmem a ti v Indii většinou přístup k internetu nemají. Android One vychází ze strategie Googlu, již nastínil v červnu první viceprezident pro Android Sundar Pichai. V rámci této strategie chce Google srazit cenu androidových smartphonů pod sto dolarů a aby toho mohlo být dosaženo, nabídl výrobcům tzv. referenční design telefonu.

Většina poptávky po smartphonech v Indii pochází z low-endové části trhu. Telefony do dvou set dolarů měly podle analytické společnosti IDC v druhém čtvrtletí tohoto roku na indickém trhu 81% podíl a prodalo se jich 18,4 milionů dolarů. Pichai pro zpravodajský kanál NDTV uvedl, že vydání telefonů v Indii má být „šablonou“ pro podobné projekty v jiných částech světa. Program Android One se do konce tohoto roku rozšíří do Indonésie, na Filipíny a do jiných zemí v jižní Asii, přičemž další země přibudou v příštím roce. Google také očekává, že s tím, jak získá nové partnery, se značně rozšíří nabídka telefonů. Příští verze Android L pak má přinést podporu pro více místních jazyků.

Podle analytika ze společnosti Gartner Vishala Tripathiho telefon od Googlu nezpůsobí žádnou velkou revoluci. Jeho cena je atraktivní a dostupnost Google Apps spolu s rozhraním provedeným v lokálním jazyce řadu uživatelů přitáhne, avšak v dlouhém období bude hodně záležet na tom, jak budou uživatelé s telefony spokojení. Na trh se smartphony do 200 dolarů cílí i řada dalších výrobců, například Xiaomi v Číně. V srpnu pak jeden ze dvou indických partnerů Mozilly, Intex Technologies, začal prodávat chytrý mobilní telefon s operačním systémem Firefox OS za v přepočtu pouhých třicet dolarů.