Hlavní navigace

Projekt Sputnik: Dell s Ubuntu pro vývojáře

9. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © Dell
Společnost Dell testuje svůj ultrabook v kombinaci s linuxovou distribucí Ubuntu. Cílovou skupinou mají být vývojáři. Dell navíc začne příští rok znovu nabízet notebooky s Linuxem.

Zájem společnosti Dell o Linux se pohybuje po sinusovce. Nyní to vypadá, že by se uživatelé mohli znovu dočkat počítačů s předinstalovaným Ubuntu. V pondělí totiž Dell představil projekt Sputnik, který přináší kombinaci ultrabooku XPS13 a Ubuntu s prodlouženou podporou verze 12.04 LTS.

„Sputnik je jedním z prostředků, s jejichž pomocí chce Dell porozumět vývojářům ve webových firmách a vyjít jim vstříc,“ vysvětlil v pondělí Barton George, vedoucí marketingu webové divize společnosti Dell, ve svém blogovém příspěvku. „Chceme dosáhnout toho, aby měli vývojáři k dispozici veškeré potřebné nástroje bez zbytečných starostí. Jedním z nejlepších způsobů je nabídnout jim vše potřebné přímo v nově zakoupeném počítači. Notebook, který nabízí plnou mobilitu a k ní i skvělý design, jsme doplnili o Ubuntu Linux verze 12.04 LTS.“

George poznamenal, že téma Ubuntu se v diskusích s vývojáři objevuje čím dál častěji. „Podstatný počet“ vývojářů se dožadoval konkrétně notebooku vybaveného operačním systémem, který je open source a navíc i zdarma, dodal na vysvětlenou. „Pokud vím, žádný z výrobců hardwaru prozatím nenabízí systém určený pro vývojáře,“ napsal George. Proto se Dell „rozhodl, že nadešel čas tuto kategorii zavést.“

http://hwe.ubuntu.com/uds-q/dellxps/
Projekt Sputnik, který funguje již půl roku, je financován ze zdrojů společnosti určených pro vývoj. Všichni zájemci si mohou stáhnout obraz instalačního DVD z webu Dellu, a to jak 32bitovou, tak 64bitovou verzi. Upravená verze Ubuntu obsahuje kromě všech potřebných ovladačů a nastavení specifických pro výše zmíněný ultrabook i základní sadu nástrojů a aplikací. Jeho součástí bude podle George v dohledné době i nástroj pro správu softwaru, který dokáže přebírat profily vývojáře z GitHubu. Protože se jedná o testovací verzi, uživatelé, kteří si obraz instalačního disku stáhnou, ale prozatím nemohou spoléhat na podporu Dellu.

Projekt ve spolupráci se společností Canonical vyřešil hardwarové problémy spojené se speciálními klávesami, kterými je notebook vybaven. Ještě je ovšem třeba doladit podporu touchpadu s možností multidotykového ovládání.

Díky tomuto projektu se znovu prohloubila spolupráce společností Dell a Canonical, která by měla vést k rozšíření nabídky počítačů s předinstalovaným systémem Ubuntu. Podle odhadů by mělo být v příštím roce prodáno zhruba 5 % počítačů vybavených Linuxem.