Hlavní navigace

Projektu standardizace ARM se účastní i Microsoft

31. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © ARM
Microsoft se připojil k novému projektu, který by měl urychlit vývoj serverů ARM, a podle expertů to tak vypadá, že se uvnitř amerického gigantu pracuje na produktech Windows Server a Hyper-V s plnou podporou architektury ARM.

Microsoft se rozhodl zúčastnit vývoje nové specifikace, která má pomoci standardizovat platformu serverů s procesory ARM, takže softwaroví vývojáři budou moci vytvářet své produkty pro ARM s vědomím toho, že poběží na serverech od různých výrobců. Kromě Microsoftu se projektu, jenž byl představen tuto středu na summitu Open Compute Project v kalifornském San Jose, budou účastnit i další velké společnosti včetně linuxových vývojářů z Red Hatu, SUSE nebo Canonicalu, výrobci serverů z Hewlett-Packardu a Dellu a výrobců procesorů AMD, AppliedMicro, Cavium a Texas Instruments. Svou podporu přislíbila i společnost Citrix.

Účast Microsoftu je o to zajímavější, že jeho představitelé doposud veřejně neoznámili, že by plánovali vyvíjet verze ARM svého serverového softwaru, i když americká korporace nabízí verzi ARM svého operačního systému pro tablety s názvem Windows RT. ARM oznámilo, že první verze nové specifikace zvané Server Base System Architecture, byla dokončena a během středy byla zveřejněna na jeho webu.

„Můžeme potvrdit, že se Microsoft účastní fóra okolo Server Base System Architecture, a to jako součást našich probíhajících snah o spolupráci s partnery na tom, abychom byli schopni zákazníkům dodat řešení, která chtějí,“ uvedl mluvčí Microsoftu v e-mailu a odmítl přitom poskytnout k prohlášení další podrobnosti včetně toho, zda Microsoft vyvíjí serverový software pro servery ARM. Tyto servery, které se od konkurence založené na architektuře x86 liší například nižší spotřebou energie, zažívají velký vzestup a firmy je čím dál více začínají využívat pro analýzu dat. Většina softwaru, který je pro tyto systémy dostupný, je však open-source.

Jednou ze silných stránek platformy je to, že britská společnost ARM svou architekturu procesorů licencuje řadě výrobců a ti následně vytváří zajímavou nabídku po koncové zákazníky. Na druhou stranu je třeba hlídat to, aby nedošlo ke zbytečné fragmentaci, tedy tříštění platformy. ARM proto musí zaručit určitou míru kompatibility, aniž by svým partnerům znemožňovalo jeho platformu inovovat. „V takové situaci musíte poměřovat dvě roviny – standardizaci a inovaci,“ řekl Laksmhi Mandayam z ARM.

special_kyberutoky

Nová specifikace má především definovat základní požadavky po ARM SoC (System-on-Chip). „Určitý stupeň standardizace je důležitý také z perspektivy koncových zákazníků, jelikož ti, kteří využívají stovky či tisíce serverů s architekturou ARM, musí být schopni aplikovat nové opravy a aktualizace softwaru – a to vše musí být jednoduché a unifikovatelné,“ dodal Mandyam. Podle ARM je však nová specifikace spíše hardwarovou, než softwarovou, a to přesto, že na ní pracují dohromady hardwaroví i softwaroví vývojáři.