Hlavní navigace

Prolomeno DRM u PlayStation3

28. 1. 2010

Sdílet

George Hotz, jemuž se před několika dny podařilo hacknout herní konzoli PlayStation 3 a spustit zde svůj vlastní software, zveřejnil celý postup on-line. Samotný hardwarový zásah do konzole je údajně jen velmi jednoduchý, mnohem náročnější byla podle Hotze softwarová stránka.
Pavel Houser 28. 1. 2010

Příslušné Hotzovo oznámení i možnost stažení „exploitu“ viz zde.

Hotz se dosud soustřeďoval především na odblokování (jailbreaking) iPhonu. Pro americký Computerworld uvedl, že stejně tak i u PlayStation 3 chce uživatelům ukázat, že „otevřené“ zařízení poskytuje mnohem větší možnosti, než jaké původně nabízí výrobce. Hotz sám v dalším nabourávání se do PlayStation 3 pokračovat nehodlá.

PlayStation 3 umožňuje původně spouštět pouze aplikace digitálně podepsané společností Sony. Cílem tohoto opatření je prevence softwarového pirátství. Hotzův krok je prvním případem prolomení systému DRM (digital rights management) na této platformě.

Hotz tvrdí, že mu nejde o to, aby kohokoliv nechal spouštět na konzoli nelegálně získané kopie her, ale umožnit dalším programátorům vytvářet pro tuto platformu vlastní aplikace, podobně jako se to děje u odblokovaných iPhonů.

Sony se zatím nevyjádřila, zda exploit skutečně funguje, ani jak bude dále postupovat. Předpokládá se, že celému postupu zamezí aktualizací firmwaru – a podobně jako u iPhonu pak začne ping-pong aktualizace-exploit atd.

skoleni31_1

Zatím je známo, že Hotzův exploit má fungovat přes funkci OtherOS, která umožňuje na konzoli nainstalovat a spustit další operační systém. V novějších modelech P3 Slim už tato funkce ale není. Faktem je, že bez ohledu na právní stránku, ztráty záruk od dodavatele apod. představuje odblokování zařízení pro uživatele výrazné zvýšení bezpečnostních rizik.