Hlavní navigace

Propojení automobilů by mělo zvýšit bezpečnost provozu

21. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Yves Damin - Fotolia.com
Americká vláda chce propojit auta bezdrátovou sítí a věří, že by tento systém mohl v zemi ročně zachránit více jak 1 000 lidí.

Americký úřad zabývající se bezpečností na tamních dálnicích by rád prosadil standard pro komunikační technologii, pomocí které by si vozidla automaticky vyměňovala informace o aktuální situaci na vozovce. Pro tento účel úřad požádal veřejnost i odborníky o připomínky ve lhůtě 60 dnů.

Nová technologie by v některých oblastech zcela zastoupila řidiče. K jejímu využití by docházelo například v situacích, kdy se řidič ocitne vůči jiným vozidlům v tzv. mrtvém úhlu.

Své řešení chce organizace zveřejnit v roce 2016. Už nyní ale odhaduje, že by technologie mohla zabránit až 592 000 nehodám a celkem zachránit 1 083 životů ročně.

Řidič by však nad autem kontrolu zcela neztratil. Část technologie by například uživatele jen varovala před odbočením vlevo ve chvíli, kdy by se v levém pruhu nacházelo jiné vozidlo. Primárním cílem nové technologie by tak bylo zabránit případným nehodám.

Vedle záchrany životů by pak technologie měla přispět i k plynulejšímu provozu a nižší spotřebě paliva.

Úřad počítá s použitím bezdrátové komunikace a specifikace IEEE 802.11p. Slibuje také spolehlivé zabezpečení, čímž chce zabránit případným obavám o narušení soukromí nebo bezpečnosti osob v automobilech.