Hlavní navigace

Prostředí nevhodné pro práci, vyčerpání lidí či upadnutí zjistí nové IoT senzory

14. 5. 2015

Sdílet

 Autor: © Oleksiy Mark - Fotolia.com
Nové IoT senzory dokážou zjistit, zda člověk změnil svou polohu, spadl na zem či je vystaven vysokým teplotám. Využijí je třeba pacienti v nemocnicích nebo stavaři.

Senzory, které představila je firma Fujitsu, jsou umístěné do malého zařízení o velikosti známky na dopis, které přenáší získaná data pomocí technologie Bluetooth Low Energy.

Zařízení lze umístit do fitnessových či jiných náramků - nabízí se například použití u náramků pacientů v nemocnicích či náramků, které by mohli nosit pracovníci na stavbách.

Senzory je ale možné umístit také na různé jiné objekty, jakými jsou třeba nákupní košíky či tzv. chodítka pro důchodce. Senzory jsou součástí cloudové IoT platformy Fujistu zvané Ubiquitousware.

Fujitsu prototypy miniaturních zařízení tento týden vystavuje na technologickém expu v Tokiu. Zařízení o velikosti poštovní známky obsahují celou řadu senzorů, které jsou běžně k vidění ve smartphonech, jako třeba akcelerometr, barometr, gyroskop a mikrofon.

Umístit do nich lze i senzory snímající tlukot srdce a GPS moduly. Data získaná ze senzorů následně umí analyzovat výše zmíněná cloudová platforma.

Ubiquitousware umí po vyhodnocení dat například automaticky posílat varování tehdy, když pacient upadne nebo je pracovník vystaven velké fyzické zátěži či teplu.

Jelikož senzory mohou společnostem poskytovat podrobné informace o jejich zaměstnancích, je však otázkou, zda nebudou příliš narušovat soukromí jednotlivých pracovníků. Jak dodalo Fujitsu, náramky je možné také využít k monitorování toho, zda si zaměstnanci náhodou nedávají pauzu.

Na trh budou první senzory Fujitsu podle hlavního manažera Fujitsu Ubiquitous Business Strategy Unit uvedeny v prosinci za blíže nespecifikovanou cenu.

special_kyberutoky

S cloudovou platformou Ubiquitousware je také propojena nejnovější verze náhlavní soupravy Fujitsu určená pro firemní zákazníky. Souprava má 0,4palcový displej umístěný před jedním okem pracovníka (na nějž lze promítat například manuál pro sestavování určitého produktu), kameru, mikrofon a různé senzory.

Jak uvedlo Fujitsu, tyto náhlavní soupravy využijí především zaměstnanci pracující v továrnách či v terénu a umístit je lze i na přilby. Ovládány jsou pomocí hlasových pokynů.