Hlavní navigace

Průsvitné solární panely by mohly dobíjet přenosná zařízení

6. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Elenathewise - Fotolia.com
Tenké solární panely společnosti 3M lze aplikovat na okna nebo displeje, aniž by byl jakkoliv narušen jejich účel.

K představení solárního filmu došlo na japonském veletrhu Ceatec s tím, že do běžného prodeje se dostanou někdy v příštím roce. Jeho výrobce, společnost 3M, sice doufá, že novou solární technologii budou chtít pro své budovy využít především velké firmy a vládní instituce, takový produkt by však jistě mohl nalézt uplatnění také u přenosných zařízení, jako jsou tablety či chytré telefony.

Například k nabití iPhonu by byl potřeba metr čtvereční solárního filmu. Samozřejmě za předpokladu plného slunečního svitu. Metr čtvereční filmu totiž dokáže vyprodukovat výstupní napětí 5 Voltů při výkonu 7 Wattů a dokáže pracovat i při takovém přísunu slunečního svitu, při kterém běžné fotovoltaické panely stagnují.

Produkt v současné době dokáže vygenerovat asi jen pětinu toho, co tradiční křemíkové solární panely. Dokonce bude stát asi o polovinu více, ačkoliv konečná cena zatím nebyla stanovena. Na druhou stranu lze však očekávat, že s tím, jak bude růst produkce, klesne pořizovací cena na přijatelnější úroveň. Velkou výhodou nové technologie je navíc její jednoduchá instalace a také minimální prostor vyžadovaný pro její aplikaci.

„Běžný uživatel si prostě dojde do obchodu, koupí si produkt, přijde domů a sám provede jeho instalaci,“ říká Yasuhiro Aoyagi, senior manažer z vývojové divize 3M. Ten také prozradil, že film je vyroben z organického fotovoltaického materiálu, který je vytisknut na listy. Film blokuje či absorbuje až 80 % viditelného a kolem 90 % infračerveného světla, takže se zároveň chová jako sluneční clona. Při demonstraci produktu na Ceatecu byl panel připevněn k jednomu oknu. Ve vzdálenosti 8 centimetrů od vnitřní strany okna byl naměřen teplotní rozdíl 10 °C.