Hlavní navigace

Průzkum: Firmy mají potíže s bezpečností mobilních zařízení

20. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © Kzenon - Fotolia.com
Rostoucí počet mobilních zařízení připojených k firemní síti přináší odpovědným pracovníkům další starosti se zajištěním bezpečnosti.

„Mnoho z těchto zařízení obsahuje firemní data a informace o zákaznících,“ píše se ve zprávě, zveřejněné v tomto týdnu společností Check Point Software Technologies. Z výsledků jejího průzkumu vyplynulo, že až 71 % všech firem se domnívá, že mobilní zařízení přispěla ke zvýšenému počtu bezpečnostních incidentů, které má ve většině případů na svědomí lehkovážnost a nedbalost zaměstnanců.

 

Zpráva nazvaná Vliv mobilních zařízení na informační bezpečnost vychází z průzkumu provedeného na reprezentativním vzorku 768 IT profesionálů pracujících na různých pozicích v různě velkých firmách s působností v USA, Kanadě, Velké Británii, Německu nebo Japonsku.

 

Drtivá většina respondentů, 94 %, si v poslední době všimlo rostoucího počtu mobilních zařízení připojených k firemní síti a podle 78 % oslovených byl tento nárůst za poslední dva roky dokonce více než dvojnásobný. Jen 65 % společností přitom svým zaměstnancům umožňuje připojit k podnikové síti také vlastní zařízení.

 

Necelá třetina respondentů tvrdí, že nejpoužívanější platformou v jejich síti je iOS od Applu, a 29 % pak za dominantní platformu považuje BlackBerry. Třetím nejoblíbenějším mobilním operačním systémem je s 21 % Android, který však zároveň 43 % IT pracovníků považuje za největší bezpečnostní riziko. Jako nejméně nebezpečný operační systém byl naopak označen BlackBerry.

 

IT pracovníci se nejvíce nebojí ani tak možného útoku hackerů, jako spíše neopatrnosti samotných zaměstnanců. Podle 47 % z nich jsou totiž v zařízeních připojených k firemní síti uložena důvěrná data o zákaznících a nedostatečné povědomí zaměstnanců tak přirozeně považují za největší bezpečnostní riziko. Podle dvou třetin respondentů počet bezpečnostních incidentů v poslední době významně vzrostl a velkou měrou za to mohou právě mobilní zařízení.

 

Respondenti byli na konec průzkumu požádáni, aby ohodnotili význam nabízených faktorů majících dopad na mobilní bezpečnost dat. 62 % považuje za největší problém nedostatečné povědomí zaměstnanců, 61 % vidí problém v prohlížení nebezpečných stránek, 59 % v nezabezpečeném Wi-Fi připojení, pro 58 % jsou velkým rizikem také ztracená či odcizená data.

ICTS23

 

Tato čísla jsou znepokojující právě proto, že podle průzkumu je na mobilních zařízení uloženo i velké množství nejrůznějších firemních dat. Podle 80 % respondentů jsou na nich běžně uloženy firemní emaily a v 65 % případech i obchodní kontakty.