Hlavní navigace

Průzkum: Pro 5% lidí je pochvala účinnější motivací než peníze

31. 8. 2008

Sdílet

Společnost Canon Europe uskutečnila výzkum produktivity práce v evropských kancelářích. Tento průzkum zjistil řadu zajímavých skutečností, například že kancelářští pracovníci pracují jenom na tři čtvrtiny svého možného výkonu.

Společnost Canon Europe uskutečnila výzkum produktivity práce v evropských kancelářích. Tento průzkum zjistil řadu zajímavých skutečností, například že kancelářští pracovníci pracují jenom na tři čtvrtiny svého možného výkonu.

Výzkum zpracovaný agenturou ICM Research zohledňoval různé faktory ovlivňující produktivitu práce přibližně u 5500 pracovníků v 18 zemích Evropy. Zatímco finanční bonusy a odměny ovlivňují produktivitu 80% pracovníků, o pět procent více lidí si myslí, že jejich produktivitu by zvýšilo pracovní uznání a pochvala.

Lidé většinu pracovního dne nepracují na plnou kapacitu,“ komentuje výsledky výzkumu Radka Palánová, CBS & Corporate Marketing and Communication Manager. „Nízká produktivita je zvlášť nepříjemná dnes, kdy si podniky musí zachovat konkurenceschopnost. Faktem je, že pro zaměstnance se stává čím dál důležitější pozitivní hodnocení jejich práce, nežli klasická finanční odměna. Zahrnout zaměstnance penězi není vždy zaručená cesta – často dokáže udělat více práce trocha pochvaly.

68 % zaměstnanců soudí, že by jejich práci zefektivnil pružnější přístup k pracovnímu týdnu. 58% dotázaných soudí, že jejich výkonu by prospěl zkrácený pracovní týden, pro 44% je důležitá možnost pracovat z domova.

Cloud22

Pracovníci jsou obyčejně produktivnější na začátku dne, po obědě efektivita práce prudce klesá. Třetina respondentů však soudí, že jejich produktivita je v průběhu týdne stejná, nejproduktivnější den je pro 24%) dotázaných úterý, nepřekvapí, že nejmenší výkonnost cítí většina Evropanů v pátek. Pro Italy, Portugalce a Němce je však dnem s nejnižší produktivitou pondělí.

Tázaní soudí, že v produktivitě práce prospívají i krátké přestávky: 28% Dánů pomáhá chat s kolegy, 27% Poláků zvýší produktivitu při šálku čase nebo kávy.

Nenechte si ujít:
Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici

Zájem o počítače Apple celosvětově vzrůstá

Polovina letos prodaných počítačů budou notebooky, předpovídá Intel

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Průzkum: Jaký je zájem uživatelů o SP1 pro Vistu a o SP3 pro Win XP?
Pro produktivity práce je klíčová i snadnost používání kancelářské techniky. Typickým příkladem jsou tiskárny. Až čtvrtina Evropanů si myslí, že není dostatečně zaškolená k používání kancelářských tiskáren. 46% dotazovaných si myslí, že zdokonalení tiskáren by jednoznačně zvýšilo jejich produktivitu práce – v Portugalsku, Španělsku a Maďarsku jde až o tři z pěti dotázaných.

 

Autor článku