Hlavní navigace

Průzkum: Většina zaměstnanců připojuje do firemních sítí bez povolení vlastní přístroje

6. 1. 2011

Sdílet

Podle výzkumu uskutečněného společností Virgin Media Business je zvlášť období po vánocích z tohoto pohledu kritické.

Celých 74 % dotázaných zaměstnanců se podle dostupných údajů totiž chce pochlubit novými elektronickými zařízeními, které dostali k Vánocům a nejen že je přinesou do svých kanceláří, ale budou je i v řadě případů „na černo“ připojovat ke korporátní síti.

Průzkum potvrdil, že již v předchozí době 40 % zaměstnanců v minulosti zapojilo do firemní sítě svoje soukromé přístroje, jako jsou tablety či smartphony, aniž by si vyžádali schválení tohoto kroku IT oddělením. Nejhorší situace má být v oblasti veřejného sektoru a jurisdikce, kde údajně chce svoje přístroje do práce přinést celých 79 % pracovníků.

Andrew McGrath, výkonný ředitel ve společnosti Virgin Media Business, k tomu říká, že hranice mezi pracovním a soukromým nástrojem se dnes již rozostřuje, ale firmy by si měly být této skutečnosti vědomy a dobře se na něj připravit. Zaprvé se jedná o další kanál, kterým mohou být ukradena korporátní data a také tyto přístroje mohou přinést pro sítě další zátěž, než s jakou se v nich počítá.

McGrath dodává, že soukromé přístroje zaměstnanců již nelze v korporátním prostředí dále ignorovat a je potřeba jednat. To podle něj znamená definovat politiky, pokrývající takovéto situace a také vzdělávat uživatele, aby jim bylo jasné, co smějí a co nikoliv. McGrath ovšem uznává, že soukromé přístroje uživatelů mohou být často přínosem, neboť ti je používají k mnohdy i pro podporu a zlepšení svých pracovních činností, takže je nelze jednoznačně odsuzovat. Důležité je ale zajistit, aby byly využívány v rámci určitých mezí. Poté, co se příslušná pravidla nastaví, bude moci pak firmy využívat benefity, které tato zaměstnanecká zařízení přináší, dodává Andrew McGrath.