Hlavní navigace

První 2,5" 7mm disk s rychlostí 7200 RPM

2. 6. 2010

Sdílet

 Autor:
Společnost Hitachi představila první disk na světě vysoký jen 7 mm, zároveň ale s plnou rychlostí 7200 otáček za minutu.

Nový 2,5“ Hitachi Travelstar disk není první, který by byl takto tenký, tím je Momentum Silm společnosti Seagate. S tím je ale ten velký problém, že ačkoli byl ohlášen již před půl rokem, zatím se stále neobjevil na pultech obchodů, i když už tam měl být v lednu.

Šance se proto chopila společnost Hitachi a slíbila, že její 7mm disky budou ke koupi ještě před koncem měsíce. Kapacita těchto SATA disků s 16 MB cache bude až 320 GB, rychlejší rychlostní varianta nabídne 7200 otáček za minutu (RPM), pomalejší 5400 RPM, ta bude ale i levnější, tišší a úspornější, a tedy vhodnější například pro notebooky. Spotřeba pomalejší varianty by měla být na úrovni SSD disků, konkrétně 1,8 wattu při provozu a 0,8 wattu v pohotovostním režimu.

Varianty zahrnují Travelstar Z pro běžné použití, CinemaStar pro tenké set-top boxy a rekordéry i speciální business variantu s automatickým šifrováním dat. Hitachi zároveň plánuje postupně vyrábět všechny své 2,5“ disky vysoké jen 7 mm.

Přesné ceny nejsou známy, nicméně podle Hitachi by měly nové disky stát stejně jako předchozí 9/9,5mm modely, to znamená bez cenové přirážky.

7mm Hitachi 320 GB