Hlavní navigace

První barevná čtečka knih

8. 11. 2010

Sdílet

 Autor:
Již v březnu by měla být k dostání čtečka knih s barevným displejem a elektronickým inkoustem. Nabídne ji čísnký výrobce Hanvon.

Čtečky elektronických knih jsou na trhu již několik let. Nejdříve je brzdily poměrně vysoké ceny, s Amazonem Kindle se toto však změnilo a začala éra cenově dostupných modelů, ani o obsah přitom není nouze.

Na rozdíl například od tabletů nepoužívají čtečky klasické LCD či OLED displeje, ale speciální systém s „elektronickým inkoustem“ (e-ink), kdy energii vyžaduje jen změna obrazu, ne už pak jeho udržení. Díky tomu mají čtečky mnohem delší výdrž baterií než alternativní elektronické systémy (tablety, smartphony).

Co však dosud některé lidi od nákupu odrazovalo je, že takové čtečky nabízejí jen černobílý režim. Změnit to hodlá čínská společnost Hanvon Technologies, která by měla již zítra na veletrhu FPD International 2010 v Tokiu představit první čtečku knih s barevným elektronickým inkoustem (e-ink Triton). Novinka bude používat standardní černobílý displej, k tomu ale navíc speciální vrstvu s barevným filtrem, technické podrobnosti však zatím nejsou známy.

Výdrž takové čtečky by měla být stejný jako u současných modelů, to znamená v řádech týdnů aktivního čtení. Výhodou elektronického inkoustu je přitom nejen výdrž, ale proti LCD i vynikající čitelnost na jasném světle i přímém slunci.

Elektronický inkoust má i své nedostatky, tím hlavním je pomalá odezva, a tedy velmi špatné zvládání rychlých pohybů. Z toho důvodu je e-ink nevhodný například pro přehrávání videa či hraní her - tedy než by byl k těmto účelům vytvořen či k nim směřoval.

Hanvon Technologies je společnost v Evropě poměrně neznámá, nicméně v Číně jde o největšího prodejce čteček elektronických knih se 78% podílem.

Na čínském trhu se také začne i prodávat barevná čtečka knih, model s 9,68“ displejem bude nabízen od března za 440 dolarů (~7500 korun) a ve výbavě bude i Wi-Fi a 3G připojení. Pravděpodobně bude také k dostání i v Evropě i USA, nakonec vystavováním v Japonsku dává Hanvon jasně najevo, že má zájem o zahraniční expanzi.

skoleni

Hanvon E-Ink Triton

Hanvon čtečka knih (e-book)