Hlavní navigace

První cizí občan v USA uvězněn za phishing

3. 4. 2009

Sdílet

23letý Rumun se stal prvním cizím státním příslušníkem, který byl v USA odsouzen a uvězněn za phishingový podvod.

Původní profesí obchodní cestující Nicola-Roman dostal 4 roky a 2 měsíce za svůj podíl na mezinárodní akci, při níž útočníci vytvořili několik falešných bankovních serverů. Následně podvodníci rozeslali desítky tisíc e-mailů, jimiž se své oběti snažili přimět, aby se na weby přihlásili s použitích svých uživatelských jmen a hesel. Kromě toho se útočníci pokusili krást i identity uživatelů Amazon.com, PayPal a eBay.

Podle obžaloby (řízení probíhalo ve státě Connecticut, odkud byla jedna z poškozených bank) takto shromáždili údaje o asi 2 600 platebních kartách. Řadu z těchto karet použili k vlastním transakcím, při nichž dokázali na jedno získané číslo karty v průměru údajně získat až 960 dolarů – to je hodně, když si uvědomíme, za jakou cenu podvodníci tato data přeprodávají dál.

Nicola-Roman používal ke své činnosti například programy Web Data Extractor (sbírání e-mailových adres) a Email Sender Express (umožňuje rozeslat za hodinu až 30 tisíc e-mailů). Podvodné repliky původních webů vytvářel pomocí WebZIP Unlimited.

Nicola-Roman byl zatčen v Bulharsku a vydán do USA na konci roku 2007.

Podle FBI meziročně vzrostlo množství internetových podvodů tohoto typu o 33 %.

skoleni