Hlavní navigace

První DDoS útok z IPv6. Na obzoru jsou další

9. 3. 2018

Sdílet

 Autor: © HAWISCHA - Fotolia.com
Poprvé na servery udeřil distribuovaný DoS útok pocházející z protokolu IPv6. Pocházel z více než 1 600 IPv6 adres rozprostřených na 650 různých sítí.

Slovníkový DNS útok proběhl na servery společnosti Neustar, která se věnuje například analytice a zároveň je také správcem některých internetových domén ve Spojených státech, popisuje server SC Magazine, který zprávu o útoku přinesl.

Distribuovaný útok ukázal, že hackeři využívají nové metody k vykonání IPv6 útoků a nejde o pouhou replikaci útoků IPv4 s použitím protokolů IPv6, věří Neustar.

„Už jsme něco podobného chvíli očekávali a nyní je to tu. Viděli jsme také v letošním roce nárůst IPv4 útoků – je téměř dvojnásobný oproti stejnému období v roce 2017 – ale IPv6 útoky přicházejí s novými problémy, které není snadné vyřešit. Jeden příklad za všechny je obrovské množství dostupných adres dostupných útočníkovi, které mohou přehltit paměť moderních bezpečnostních zařízení,“ popsal serveru SC Magazine šéf vývoje a výzkumu Neustaru Barrett Lyon.

Celkové množství adres IPv6 je nepředstavitelně vysoké – je jich 7.9x1028vícekrát než u IPv4. Stárnoucí protokol IPv4 poskytuje přibližně 4,3 miliardy 32bitových adres. Vlivem obrovského množství IPv6 adres je možný podstatně větší útok, a protože mnohé nové sítě mohou IPv6 podporovat, ale bezpečnostní nástroje zatím ne, představuje to pro útočníky lákavý cíl s vysokým potenciálem.

cyber23

Wesley George, hlavní inženýr síťového zabezpečení Neustaru sdělil SC Magazinu: „Je to velká výzva, ale v posledních letech se věci posunuly dál. Dobré bezpečnostní rady už existují a je jasné, že protokol IPv6 je nutné vnímat jako velmi důležitý. V mnoha případech je problém ve viditelnosti – máme společnosti se skvělou telemetrií pro IPv4, a to samé se musí přesunout i k IPv6.“

UltraDNS služba Neustaru je odpovědná za 10 % veškerého internetového provozu, mezi zákazníky patří Tesco, Forbes nebo NetRefer. Z žebříčku Alexa Top 1000 webů je momentálně 26,9 % navštívitelných pomocí protokolu IPv6.