Hlavní navigace

První informace o Windows 8 vyvolávají vrásky na čele vývojářů

8. 6. 2011

Sdílet

Vývojáři se na Microsoft zlobí, že nemá jasno v tom, jakou roli budou hrát technologie Silverlight a .Net v další generaci operačního systému Windows.

Během dvou krátkých ukázek Windows 8 prý Microsoft jasně neřekl, jakým způsobem bude probíhat vývoj aplikací pro tento operační systém. Vývojářům jde především o dvě konkrétní platformy - Silverlight a .Net. Ptají se, jestli s nimi Microsoft pro nové dotykové rozhraní postavené na tzv. živých dlaždicích vůbec počítá. „Microsoft neobjasnil, jak .Net zapadá do jeho plánů s Windows 8. Vývojáři proto oprávněně cítí, že si zaslouží vědět více,“ říká analytik Al Hilwa z IDC.

První demonstrace nového operačního systému proběhly v minulém týdnu. Na jedné z nich Microsoft mimo jiné ukázal, jak lze díky živým dlaždicím, konceptu převzatém z Windows Phone 7, snadno přepínat mezi jednotlivými aplikacemi. Během toho se předvádějící zastavil u jedné aplikace pro předpověď počasí postavené na novém rozhraní. „Tato aplikace byla napsána v naší nové vývojářské platformě, která staví na HTML5 a JavaScriptu,“ prozradila Julie Larson-Green z Microsoftu. „Lidé mohou psát nové aplikace za použití stejných nástrojů, s kterými dnes pracují na internetu.“

Ačkoliv Microsoft slíbil, že Windows 8 budou podporovat také aplikace napsané pro „ikonové verze“ Windows, někteří vývojáři tomu příliš nevěří. Důkazem toho budiž velké množství negativních příspěvků v diskuzi Silverlight na stránkách společnosti. Podobné reakce se objevily také na Channel 9, dalším diskuzním místě Microsoftu. Jeden z vývojářů třeba napsal, že byl z demonstrace nového systému šokován. Nejvíce se prý obával, že Microsoft vše vsadí na Silverlight. „K mému naprostému zděšení ale udělal něco mnohem, mnohem horšího,“ píše.

Microsoft chce další podrobnosti o Windows 8 prozradit na vývojářské konferenci Microsoft Build v září. Pro mnohé vývojáře je to však příliš dlouhá doba. „Je nepravděpodobné, že by se jim [Microsoftu] podařilo zmírnit obavy vývojářů dříve, než proběhne Build,“ domnívá se Al Hilwa. Někteří se však Microsoftu zastávají. Na společnost je podle nich kladen velký tlak. Chce se totiž co nejrychleji prosadit na trhu s tablety a všichni po ní chtějí nějaké informace o Windows 8. Microsoftu se ale nedaří všechny zprávy koordinovat. Důsledkem toho jsou obavy některých vývojářů.