Hlavní navigace

První pohled: Canon EOS 6D

 Autor: Canon
Na zářijovém veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem představila společnost Canon hned několik svých novinek. Tou nejzásadnější je „odlehčená zrcadlovka“ Canon EOS 6D.
Pavel Kreuziger 25. 10. 2012

Sdílet

Japonský výrobce svůj nový produkt označuje jako „nejlehčí zrcadlovku s full-frame CMOS snímačem“ na světě. Není divu – EOS 6D totiž váží jen 770 gramů, rozměry těla se pak ustálily na 144,5 x 110,5 x 71,2 mm.

Zařízení disponuje opravdu výborným snímačem, který, jak už jsme uvedli, je na rozdíl od levnějšího modelu EOS 60D typu full-frame (jeho rozměry jsou 36 x 24 mm), a jeho rozlišení je 20,2 megapixelu, což znamená v přepočtu maximálně 5 472 x 3 648 pixelů. To je dostatečný počet pro uchování kvalitní fotografie i po nezbytném ořezání.

Canon EOS 6D

Snímač je doplněn obrazovým procesorem společnosti Canon zvaným Digic 5+, který známe již z některých dřívějších modelů, například Canonu 1D X.

Hodnota ISO u tohoto modelu dosahuje škály od 100 do 25 600, v rozšířené verzi dokonce od 50 do 102 400, což umožňuje fotit snímky v prakticky jakémkoliv množství světla bez zobrazování šumu.

Mezi další prvky novinky patří Wi-Fi i GPS konektivita (jako u vůbec prvního modelu v historii řady EOS). Výhody těchto dvou jsou jasné. Díky Wi-Fi lze pořízené snímky nejen sdílet bez kabelů, ale třeba i ihned tisknout na tiskárně s aktivovaným bezdrátovým připojením. No a GPS neslouží k ničemu jinému než k tomu, že ke snímkům přidává informace o místě, na němž byly pořízeny.

Canon EOS 6D

Zajímavostí je jediný slot na SD (SDHC, SDXC) karty, který u full-frame zrcadlovek zdaleka nebývá zvykem. Běžně se v nich totiž nachází duální slot na SD karty nebo kombinace jednoho slotu na SD karty a jednoho na paměťová média typu CF.

Další specialitou je tzv. Silent Mode neboli tichý režim, v němž v podstatě neuslyšíte klapnout závěrku. Musíme říct, že mezi zrcadlovkami se jedná o světlou výjimku. Tichý režim oceníte zejména tam, kde je jakýkoliv zvuk nežádoucí, například při focení spícího dítěte nebo v muzeu či galerii.

Pro ty, kteří preferují automatické fotografování, nabízí model EOS 6D 11bodový autofokus, který vám významně usnadní focení. Bohužel však automatické zaostřování nenaleznete v možnostech natáčení videa.

Mimochodem, natáčení videa. To je, jak už ostatně bývá zvykem, řešeno několikerým způsobem. Nejvyšší rozlišení videa je Full HD, tedy 1 920 x 1 080 pixelů (při 30, 25 a 24 snímcích za sekundu), natáčet však můžete i „pouhé“ HD (při 60 a 50 snímcích za sekundu), a pro ty, kterým chybí místo na paměťové kartě nebo potřebují výsledné video rychle uploadovat na internet či cloud, je tu možnost klasického formátu 640 x 480 pixelů při rychlostech 25 či 30 snímků za sekundu. Natočený materiál se ukládá do formátu H.264.

Vzhledem k hmotnosti i ergonomickému tvaru se nový Canon EOS 6D bude držet opravdu dobře. Konkurenční výhodou Canonu je navíc široká škála výběru příslušenství, jako jsou battery gripy, objektivy i externí blesky.

Doporučená cena přístroje pro Českou republiku je 49 990,- Kč pouze za tělo, což může mnohým připadat jako spousta peněz, na druhou stranu si musíme uvědomit, že se pořád jedná o nejlevnější stroj na trhu, který kombinuje plnoformátový snímač s natáčením videa. Zrcadlovka Canon EOS 6D by měla být dostupná ve druhém listopadovém týdnu, takže jestliže chcete udělat někomu na Vánoce velkou radost, máte možnost.