Hlavní navigace

Prvních sto let Denonu

1. 9. 2010

Sdílet

Japonský Denon se v letošním roce přidá k nepříliš početnému klubu značek, které se přízni zákazníků těší již druhé století. Mezi těmi evropskými je to například Philips...

Japonský Denon se v letošním roce přidá k nepříliš početnému klubu značek, které se přízni zákazníků těší již druhé století. Mezi těmi evropskými je to například Philips (byl založen jako továrna na výrobu žárovek v roce 1891), v zemi vycházejícího slunce pak patří mezi nejstarší Yamaha (založena jako továrna na hudební nástroje v roce 1887).
Zajímavé je, že u vzniku „Japonských gramofonových závodů“, jak bychom asi volně přeložili původní název „Nippon Chikuonki Shokai“, stál v roce 1910 americký obchodník Frederick Whitney Horn (takových bylo ovšem více, kupříkladu za vznikem herního giganta Sega těsně před vypuknutím druhé světové války najdeme hned tři americké obchodníky). V první polovině minulého století prodělala společnost řadu sloučení a změn, aby se v roce 1947 coby Nippon Columbia sloučila s Japan Denki Onkyo, z jejíhož jména vznikl anagram Denon (jedná se pochopitelně o jiné Onkyo – to, které známe dnes, vzniklo v roce 1946 pod názvem Osaka Denki Onkyo).
Ale zpět k Denonu: v padesátých letech se společnost dále věnovala výrobě gramofonových desek (včetně prvního japonského LP) a rozšířila svůj sortiment o profesionální magnetofony a výrobu magnetofonových pásek (kotoučů). V šedesátých letech patřila mezi první výrobce magnetofonových pásek a konečně na počátku sedmdesátých let se zaměřila na tehdy rozkvétající trh Hi-Fi a nabídla kompletní sortiment gramofonů, zesilovačů, tuneru a reproduktorů. Již během první dekády získal Denon několik prestižních ocenění a do osmdesátých let vstoupil jako renomovaná audio značka.
V roce 1982 byl představen Denon DCD-2000, první CD přehrávač pro koncové uživatele. Stalo se to v době, kdy byly v německém závodě Polygramu, nedaleko místa, kde o 93 let dříve spatřila světlo světa gramofonová deska, vylisovány první „ostré“ série zvukových CD s albem skupiny ABBA „The Visitors“ (dostupné tituly se v roce 1982 počítaly na jednotky, v následujícím roce na desítky).
S koncem osmdesátých let přišly první AV zesilovače s prostorovými dekodéry ProLogic a v roce 1995 vůbec první receiver pro domácí kino s AC-3 dekodérem a THX certifikací, Denon AVR-5600. O dva roky později se objevil další milník v oblasti zvuku, kdy Denon uvedl na trh první komerčně dostupné DVD-Audio disky s pětikanálovým zvukem. V roce 1999 pak byl představen první systém domácího kina s certifikací THX-EX – AVR 4800 a o rok později první DTS-ES receiver AVR-5800. V roce 2002 došlo ke sloučení s Marantz Japan a k vytvoření holdingu D&M, pod který patří obě (konkurenční) značky, společně s dalšími – například americkým McIntosh Laboratory. Konečně v roce 2008 Denon představil jako první další významný krok vývoje, univerzální Blu-ray přehrávač s podporou DVD-Audio a SACD.

Oslava s dobrým zvukem

Denon připravil ke svému stému výročí speciální edici audio a AV komponent – ta bude uvedena do prodeje přesně v den výročí, tedy prvního října 2010, naživo ji ale bylo možné vidět například na berlínském veletrhu IFA. Všechny přístroje nesou v názvu magickou stovku a mají společný design v lesklém černém klavírním laku. Pojďme si je představit blíže.

DCD-A100

SACD/CD přehrávač uvedený ke stému výročí společnosti nabízí nejen kvalitní mechaniku a snímací optiku, ale především špičkové 32bit/192kHz převodníky a pokročilé zpracování AL32. Díky integrovanému USB portu je možné připojit jak flash disk se soubory MP3 či WMA, tak přehrávač iPod, který můžete ovládat z menu přehrávače. Speciální výroční edice se může pochlubit vylepšeným napájecím zdrojem, litými ocelovými podstavci pro lepší stabilitu, speciálním certifikátem a prodlouženou pětiletou zárukou.

PMA-A100

Stereofonní zesilovač z výroční edice se může pochlubit kvalitní konstrukcí s dvojicí transformátorů a speciálními UHCMOS obvody. Díky širokému frekvenčnímu rozsahu se zvlášť hodí pro reprodukci formátu SACD, přičemž všechny součástky byly speciálně vybírány a celý zesilovač byl následně pro optimální výsledek ručně testován a laděn. Dálkový ovladač zahrnuje plnohodnotnou škálu funkcí i pro SACD/CD přehrávač.

DP-A100/DL-A100

Historie Denonu začala u gramofonů a desek – není proto divu, že si výrobce dal na výročním šasi a přenosce zvlášť záležet. Gramofon DP-A100 je vybaven přímým náhonem s odchylkou rychlosti pod 0,002 %, talířem z litého hliníku o průměru 331 mm, lehké 244mm raménko přenosky ve tvaru S má statický systém vyvažování, samotná přenoska DL-A100 vychází z modelu DL-103, vyvinutého již v roce 1961 pro japonskou národní vysílací společnost NHK.

AVR-A100

S jedenáctikanálovým (11.2) předzesilovačem a devítikanálovou silovou částí přestavuje model AVR-A100 flexibilní centrum špičkového domácího kina. Podpora síťového streamování hudby a fotografií, webové ovládací konzole či možnost přímého připojení iPodu a iPhonu k USB portu představují komfort, pod nímž se skrývají kvalitní video obvody či audio část postavená na devíti samostatných mono zesilovačích. Samozřejmostí je podpora HDMI 1.4 včetně 3D obrazu a zpětného zvukového kanálu, či možnost připojovat kanály předzesilovače i zesilovače k nezávislým zónám.

BDP-A100

Denon jako první před dvěma lety představil univerzální Blu-ray přehrávače spojující špičkové HD video s podporou audiofilských zvukových formátů, jako je SACD či DVD Audio. Není proto divu, že do rodiny výročních modelů patří i univerzální Blu-ray přehrávač BDP-A100. Podobně jako ostatní výroční modely je nabízen s certifikátem a prodlouženou pětiletou zárukou.

AH-A100

Posledním členem výroční rodiny Denonu jsou uzavřená sluchátka s mahagonem vykládanými náušníky. 50mm měniče nabízející špičkovou dynamiku a čistý zvuk jsou uloženy v hlubokých mušlích s jemným polstrováním pro dokonalou izolaci od okolí.

PMA 1510AE & DCD 1510AE

Přes jistý údiv (a občasný úsměv), který vyvolává donekonečna rostoucí počet kategorií, zůstávají ocenění EISA jedním ze spolehlivých etalonů kvality, zejména v tradičních kategoriích, jimž bezesporu dominuje ocenění „nejlepší evropský stereofonní systém“. Právě to obdržela dvojice SACD/CD přehrávače a zesilovače Denon, sdílející označení 1510AE.
Uvítali jsme proto možnost poslechového testu tohoto stereofonního tandemu, spadajícího v oblasti Hi-Fi do střední cenové třídy. Sestavu jsme poslouchali na sloupových reproduktorech B&W 683. Zesilovač PMA-1510AE nabízí výkon 2× 70 W při impedanci 8 ohmů ve frekvenčním rozsahu 20 Hz–20 KHz, je postaven na UHC-MOS-FET tranzistorech v dual-mono zapojení. Samozřejmostí je kvalitně zpracované šasi s čelním panelem i hlavním ovladačem hlasitosti z broušeného hliníku. K dispozici je celkem šest vstupů (včetně MM/MC phono), dva výstupy, výstupy předzesilovače a sluchátkový výstup.
Neméně (či spíše více) zajímavým členem tandemu je CD přehrávač DCD-1510AE. Nabízí podobný systém zpracování signálu (AL32) jako vyšší model 2010, který v kombinaci se špičkovými 32bit/192kHz převodníky dokáží dostat maximum jak z SACD, tak z klasických CD disků. Konstrukce šasi i mechaniky je navržena pro maximální stabilitu a minimalizaci vibrací, signálová část má pak maximálně zkrácené cesty a napájení analogových a digitálních obvodů izolované od transformátorové části. Moderním prvkem zvyšujícím komfort je USB port na čelní straně, umožňující připojení USB disku či přehrávačů iPod/iPhone, z nichž dokáže přístroj přehrávat hudbu ve formátech MP3 a WMA (chybí bohužel podpora oblíbeného formátu FLAC).
Zesilovač společně s CD přehrávačem představují takřka bezchybně vyrovnanou dvojici. SACD přehrávač nabízí fantastické množství detailů společně s čistým a nezabarveným zvukem, které zesilovač dokáže přednést s dostatkem prostoru, objemu a dynamiky. Zejména strunné nástroje v jazzových či bluesových nahrávkách se občas doslova zhmotňují a v detailech lze odhalit jinak stěží postřehnutelné nuance dotyků na strunách či těle kytary. Reprodukce žánrů jako je zmíněný jazz, blues, ale též bluegrass a vzdušnější rockové nahrávky je takřka bezchybná. Pro žánry vyžadující větší sílu či říz (zejména rock, ale též vážná hudba) bychom uvažovali o vyšším modelu zesilovače, Denonu PMA 2010, který má značnou rezervu ve zdrojové části – za takový luxus ale zaplatíte zhruba dvojnásobek.
Jedno je jisté. Duo PMA 1510AE a DCD-1510AE si označení evropský stereofonní systém roku 2010–2011 zaslouží. Dokonce i v době HD a 3D obrazu doprovázeného osmikanálovým zvukem se klasickým stereo systémům daří. Nevíte-li proč, je na čase se vydat do nejbližšího poslechového studia – záhy vše pochopíte.