Hlavní navigace

Psystar, výrobce klonů počítačů Mac, se přeorientuje na Linux

30. 12. 2009

Sdílet

Společnost Psystar, která se v uplynulých měsících zviditelnila díky svému sporu se společností Apple, oznámila, že se u svých nově nabízených PC přeorientuje na Linux.

Alespoň tomu tak má být do doby, než se definitivně vyjasní spory s Applem. Psystar také oznámil, že v minulém týdnu oficiálně skončil s prodejem svého produktu Rebel EFI, který byl na trhu od října a jenž umožnil na většině počítačů s procesory Intel provozovat Mac OS X. Více informací o tomto nástroji najdete v článku Rebel EFI: Mac OS X nyní už i na PC s procesory Intel.

Prodej produktu Rebel EFI je pozastavený na neurčitou dobu, údajně dokud Psystar nevysvětlí soudu legálnost tohoto počinu. Psystar je totiž přesvědčen, že jeho činnost byla zcela legální a že není problém v provozování legálně zakoupeného operačního systému Mac OS X pomocí tohoto softwaru na jakémkoliv PC. Zástupci Psystaru situaci přirovnávají k tomu, že vydavatel knihy také nemůže člověka, který si jí zakoupil, nutit k tomu, aby si ji nečetl například v koupelně nebo aby si někdo, kdo si zakoupí hudební disk, nemohl hudbu z něj pouštět při řízení automobilu. Apple ovšem situaci vidí jinak.

Psystar navíc od dubna loňského roku prodával klony počítačů Mac, díky čemuž vedl s Applem další licenční spory. Jeho plány byly velmi ambiciózní a v roce 2011 chystal prodat zhruba 12 milionů klonů počítačů od Applu. Více viz článek Výrobce klonů počítačů Mac chtěl překonat objemem prodejů Apple. Nyní Psystar hodlá i nadále nabízet své počítače, ovšem s operačním systémem Linux místo Mac OS X.

I když byl produkt Rebel EFI z trhu oficiálně stažen, Psystar informoval zákazníky, že kdokoliv si od nich objedná speciální tričko za cenu 15 dolarů nebo přispěje firmě minimálně částkou 20 dolarů, dostane bezplatnou kopii tohoto softwaru, až bude zpátky navrácen do prodeje. Běžná cena Rebel EFI přitom byla 50 dolarů.