Hlavní navigace

Půjčka Microsoftu Dellovi zatřese platformou

 Autor: © gunnar3000 - Fotolia.com
Podle analytiků 2 miliardy dolarů, které Microsoft půjčil Michaelu Dellovi, změní vztahy mezi výrobci PC.
zap 6. 2. 2013

Sdílet

V úterý se společnost Dell stáhla z burzy. Skupina investorů chce převzít firmy od akcionářů do soukromého vlastnictví za 24,4 miliardy dolarů. Jedním z investorů je i zakladatel firmy Michael Dell, který vlastní 14 procent společnosti a svým zájem o odkoupení firmy se již dva roky netajil. Od té doby hodnota akcií klesla o 25 procent a situace pro výkup je příznivější.

Výkupu se účastní i Microsoft, který Dellovi půjčil 2 miliardy dolarů. Detaily půjčky nejsou známé, ale podle některých zdrojů Michael Dell ani druhý velký investor Silver Lake Partners půjčku nepotřebovali a jde tedy spíše o snahu zamezit zhoršením vztahu mezi Microsoftem a Dellem.

Není to poprvé, co Microsoft pomohl jiné firmě. V roce 1997 nakoupil akcie společnosti Apple v tehdejší hodnotě 150 milionů dolarů a podepsal pětileté křížové licencování patentů. Součásti dohody byl i závazek vytvořit Microsoft Office pro Macy. Tyto kroky pomohly zachránit tehdejší Apple.

Tentokrát je ovšem situace jiná. Především ale dojde k další gradaci napětí mezi Microsoftem a výrobci OEM, kteří získají další důvod přemýšlet nad možnými alternativami v systémovém softwaru. Trhliny se začaly objevovat, když se Microsoft rozhodl vyrábět Surface. Nyní panují obavy, že Dell značně získá díky přístupu k lepším licenčním dohodám, což dále poškodí zájmy ostatních výrobců.

První komentáře managementu HP ale spíše vyjádřily pochybnosti ohledně bezprostřední budoucnosti Dellu. Podle nich půjčky značně zatíží finance firmy a omezí možnost investic do inovací.

Microsoft ve svých komentářích zdůrazňuje, že mu jde o zájmy celého ekosystému světa Windows. Řada komentátorů souhlasí, že další velcí výrobci, HP a Lenovo, mohou na větší stabilitě platformy jen získat. Microsoft samotný ale hlubší vztah s velmi zkušeným výrobcem také hodně potřebuje. Dell má mnohem větší zkušenosti s výrobními procesy, s podporou zákazníků, kde se i v případě platformy Surface ukázalo, že Microsoft má co zlepšovat.