Hlavní navigace

Purview – detailní pohled na aplikace v síti

10. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Tommi - Fotolia.com
Asi bychom těžko hledali nějakého správce počítačové sítě, který by si občas nepoložil otázku „Co se to s tou sítí děje?“. Podobně se spousta CIO ptá „Doopravdy potřebujeme koupit nové výkonnější síťové prvky?“

Bohužel nejsou obvykle k dispozici ta správná data pro zodpovězení ani jedné z těchto otázek. A přitom znalost odpovědí na obě znamená možnost úspor. Odpověď na zvyšující se potřebu znalosti datových toků uvnitř počítačové sítě společností přinesla společnost Extreme Networks, která právě představila horkou novinku ve svém portfoliu – Purview.

Extreme Networks Purview přináší současným i novým zákazníkům možnost detailně sledovat dění v jejich infrastruktuře. Kombinuje viditelnost na jednotlivé aplikace se správou sítě a identit.

Poskytuje přesné informace, jako například, která zařízení spolu komunikovala, jaký uživatel je používal, kdy daná událost proběhla, jaká aplikace byla použita, kolik dat bylo přeneseno, jaké bylo zpoždění na úrovni sítě a aplikace a další věci.

Purview vs. běžný firewall

Firewally, které jsou rovněž schopny monitorovat provoz, je těžké dimenzovat na terabitové rychlosti a jsou často umístěny pouze na perimetru sítě. Purview využívá běžné přepínače řady S a K, které disponují rychlostí až 2,5 Tb/s a jsou na pozici přístupových, agregačních nebo páteřních prvků.

Srdcem těchto přepínačů je speciální čip s názvem CoreFlow2. Je to již druhá generace úspěšného produktu, který ke každé komunikaci přistupuje jako ke specifickému toku. Tedy neobsluhuje jenom jednotlivé rámce, ale je schopný přistupovat k celým tokům. Proto může snadno odhalit nový tok a prvních 50 rámců poslat do Purview k aplikační analýze.

Kontrola investic i nové příležitosti pro integrátory

Další možnosti kontroly investic jsou v monitorování využití aplikací. Jestliže se zjistí, že aplikace má příliš dlouhou odezvu, může to znamenat potřebu posílení serveru. A to se provede ještě před tím, že nekontrolované přetížení bude znamenat výpadek a finanční ztrátu.

Velkou příležitostí může být Purview pro integrátory. Ti nově mohou uživateli přinést komplexní službu informačního, či jiného systému, kde bude definován výkon i pomocí aplikační odezvy. Nyní je naprosto jasně doložitelné, že byla definice smlouvy typu „80 % uživatelů bude mít odezvu aplikace nižší než 500 ms“ naplněna.

O Extreme Networks

Společnost Extreme Networks byla založena v roce 1996 v Kalifornii. Od svého založení se specializuje na vysokorychlostní počítačové sítě – především řešení pro ISP a datová centra. Po akvizici společnosti Enterasys Networks na konci roku 2013 se stala čtvrtým největším hráčem na poli síťových technologií.

Autor pracuje ve společnosti Veracomp, která je distributorem produktů Extreme Networks pro Českou a Slovenskou republiku.