Hlavní navigace

Qualcomm představil svou novou vlajkovou loď - Snapdragon 855

7. 12. 2018

Sdílet

 Autor: Qualcomm
Je to rok, co Qualcomm odhalil Snapdragon 845, mozek pro nejvýkonnější mobily jako Google Pixel 3 nebo Samsung Galaxy S9. Nyní přichází s modelem 855, který slibuje mohutné inovace – počínaje vyhrazenými logickými bloky pro digitální asistenty, přes kamerovou logiku až po speciální zvýšení výkonu vhodné třeba pro hraní her.

Podle manažerů společnosti Qualcomm je cílem Snapdragonu 855 nabídnout uživatelům možnosti umělé inteligence, XR (smíšenou realitu) i sítí 5G.

Podle výrobce je tak prvním komerčním dodavatelem, který tuto kombinaci nabídne koncovým spotřebitelům. První telefony s novou generací čipů Snapdragon by se mohly na trhu objevit v první polovině příštího roku.

Snapdragony jsou systémy typu (SoC, system-on-a-chip), s vylepšenou grafikou Adreno a CPU Kryo, který zahrnuje i Hexagon DSP vyhrazený právě pro širokou podporu umělé inteligence, nebo signálový procesor Spectra pro pokročilé funkce fotoaparátu.

Ačkoli každý z 855 subsystémů byl sám o sobě vylepšený, Qualcomm updatoval i samotný výrobní proces - zatímco Snapdragon 845 byl vyroben na 10nm procesem, Snapdragon 855 už je 7nanometrový.

Podle Travise Laniera, manažera Qualcommu, „Snapdragon 855 přinese v případě CPU Kryo o 45 procent vyšší výkon, než tomu je v Snaapdragonu 845, a o 20 procent vyšší výkon u GPU Adreno.“

Co se týče konektivity, nový model Qualcommu bude podporovat sítě 5G. Ty dnes nabízí v určité míře už více než 20 globálních operátorů a také desítky globálních výrobců hardwaru s 5G už pracuje.

Samotný 5G modem X50 ale není zatím do čipu 855 integrován. Pravděpodobnější ale je, že se lidé budou zatím připojovat přes modem X24 s podporou 2Gb LTE a který je už od počátku součástí Snapdragonu 855, a modem X50 se bude dodávat separátně.

Cloud22

Snapdragon 855 ale vylepšuje i své Wi-Fi – podle slov výrobce je připravený na specifikace 802.11ax, jenž jsou schopné zvládnout rychlost až 14 Gb/s. Bude také podporovat 802.11ay, 60GHz Wi-Fi. K dispozici je i Bluetooth 5.0.