Hlavní navigace

Qualcomm s 24jádrovým čipem ARM vstupuje na trh serverových procesorů

9. 10. 2015

Sdílet

 Autor: IDG News Service James Niccolai
Qualcomm zveřejnil své plány vstoupit na trh se serverovými procesory. Odhalil již také svůj první model s 24jádrovým čipem navrženým britskou společností ARM. Architektura ARM se často využívá v chytrých telefonech a tabletech. Podle některých by čipy ARM mohly díky svým nízkým energetickým požadavkům v data centrech nahradit procesory x86.

Cílovým uživatelem čipu mají být veliké společnosti jako Facebook a Google. Čip bude vhodný na náročné procesy jako přenos obrovských množství dat, učení přístrojů nebo obsluhu infrastruktur.

Qualcomm se tak připojí ke společnostem jako AMD, Cavium, AppiledMicro, Marvell a Broadcom, které již ARM procesory nabízejí. Díky obrovskému podílu na trhu smartphonů by se z Qualcommu však mohl brzy stát významný hráč.

„Víme, že jde o dlouhodobou investici, která se zhodnotí až za několik let,“ uvedl prezident Qualcommu Derek Aberle.

Podle analytika společnosti Insight64 Nathana Brookwooda se cílová skupina Qualcommu dělí na dva druhy velkých technologických společností. Google a Facebook se například vybavují svými vlastními servery a píšou si svůj vlastní software. Přesun na novou architekturu je pro ně výhodný, pokud z něj mohou čerpat dříve nepřístupné výhody.

Poskytovatelé internetových služeb jako Amazon a Microsoft však své softwary navhrly přímo pro servery x86. Jejich přesun k ARM tam bude složitější.

Intel navíc na nové ARM čipy odpověděl novými energeticky šetrnějšími verzemi svého čipu Xeon.

Cloud22

„Intelu v jeho produktové mapě v současnosti nic nechybí,“ tvrdí analytik Patrick Moorhead. Podle Brookwoda však ARM čipy mohou i přesto zaujmout. „ARM je jedinou alternativou pro společnosti, které chtějí dělat něco unikátního.“

Ti největší poskytovatelé internetových služeb se často zdržují komentářů o tom, co ve svých data centrech dělají, avšak některé již využívání ARM serverů potvrdily. Společnost ApplieMicro letos potvrdila, že ARM čipy již zavedla například internetová peněženka PayPal. Produkty ARM využívá také internetový vyhledávač Baidu.