Hlavní navigace

Raspberry Pi 2: Mnohokrát rychlejší a s podporou Windows 10

3. 2. 2015

Sdílet

 Autor: Raspberry Pi Foundation
Na trhu se objevil odlehčený počítač Raspberry Pi 2. Přináší podporu operačního systému Windows 10 a prodává se za stejnou cenu jako Pi 1, jehož se prodalo přes čtyři miliony kusů, tedy za 35 dolarů. Oproti předchůdci je šestkrát rychlejší.

Raspberry Pi 2, který se prodává od včerejška, je samostatný "počítač", jenž se vám vejde do jedné ruky - základní deska obsahuje všechny potřebné komponenty k fungování PC. Pi 2 je podobně velký, jako jeho předchůdce, avšak má rychlejší CPU a více paměti, díky čemuž se podle zakladatele Raspberry Pi Foundation může stát „plnohodnotnou náhražkou počítače“.

„Co se týká výkonu, je nový Raspberry Pi srovnatelný s ´reálným´ počítačem, který je vhodný pro kancelářskou práci,“ uvedl Upton s tím, že vyšší výkon Pi 2 umožní zpracovat obrázky z připojeného 3D fotoaparátu, což nebylo u Pi 1 možné.

Raspberry Pi 2 díky vyššímu výkonu může zlepšit také fungování robotů a dronů - "počítač" je schopen rychleji zpracovávat data shromážděná senzory daného zařízení.

„Opravdu se těším na to, jak komunita tuto novinku využije,“ dodal Upton. Raspberry Pi 2 podporuje Linux a upravenou verzi Windows 10. Microsoft již nějakou dobu v rámci programu Windows na zařízeních nabízí vývojářské základní desky jako Intel Galileo a Galileo 2 a Raspberry Pi 2 by se mohl podle Uptona stát součástí tohoto programu.

Cloud22

Raspberry Pi 2 nebude podporovat plnohodnotnou verzi Windows 10, ale speciální verzi kódově označovanou jako Athens určenou pro levná zařízení, o níž Microsoft již v minulosti mluvil. Tento OS bude podporovat procesory na platformě ARM i x86.

„Podle mne to má obrovský potenciál,“ dodal Upton, podle kterého původní Pi z roku 2012 Windows nemohl podporovat kvůli slabému výkonu hardwaru.

Původní Raspberry Pi, který se začal prodávat v roce 2012 a stál 25 - 35 dolarů, byl mezi uživateli nejprve velmi populární. Postupem času si však lidé začali stěžovat na zastarávající komponenty a někteří se přesunuli k výkonnějším deskám od konkurence.

Jak uvádí Upton, jelikož ceny komponentů šly dolů, Raspberry Pi 2 může být mnohem výkonnější a přitom si zachovat starou cenovku.

Nová deska má čtyřjádrový procesor ARM Cortex A7 na frekvenci 900MHz. Grafická karta Broadcom VideoCore IV je pak schopná renderovat 1080p video a umožní hrát základní 3D hry s podporou OpenGL ES 2.0. Deska má 1GB paměti RAM. Mezi další výbavu patří čtyři USB porty, HDMI, ethernetový slot a slot na microSD kartu.