Hlavní navigace

Raspberry Pi už také jako desktop

 Autor: Element 14
Sadu hardwaru pro vytvoření HTPC, neboli počítače určené jako miniaturní multimediální centrum – Pi Desktop – představil Element 14, jeden z prodejců oblíbeného jednočipového počítače Raspberry Pi 3.
-ds 24. 5. 2017

Sdílet

Sada využívá nízký, ale dostačující výkon Raspberry Pi a přidává další hardwarové možnosti, jako například rozhraní mSATA pro připojení SSD. Cena činí kolem 56 dolarů, tedy přibližně 1 300 Kč.

Sada samotná obsahuje přídavnou desku, která se k Raspberry Pi připojuje skrze čtyřicetipinový GPIO. Součástí desky je například mSATA rozhraní, systémové hodiny, chladič, USB adaptér a dostatek šroubků k sestavení funkčního „desktopu“.

Po koupi sady je nutné připojit vlastní Raspberry Pi 3 a SSD až do velikosti jednoho TB; podle Element 14 lze systém zapnout přímo přes SSD. Samotná deska Raspberry Pi 3 má prakticky všechny funkce, které bude minipočítač potřebovat, včetně čtyř USB portů, Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet a HDMI výstup.

Těžko říct, jak složité bude desktop sestavit. Asi to bude o něco složitější než například připojení SSD a RAM k NUC Intelu, ale stále mnohem jednodušší než stavba plnohodnotného stolního počítače.

Pi Desktop nebude pro každého, ale rozhodně přidává další možnost využití pro Raspberry Pi 3.