Hlavní navigace

Rebel EFI: Mac OS X nyní už i na PC s procesory Intel

27. 10. 2009

Sdílet

Nový nástroj Rebel EFI umožňuje uživatelům klasických osobních počítačů používat pro své přístroje operační systém Snow Leopard. Ten je přitom prodáván výhradně jako součást počítačů od společnosti Apple, která jej má pro tento účel ochráněna i licencí.

Díky nástroji nazvanému Rebel EFI je nyní možné operační systém Mac OS X 10.6, neboli Snow Leopard, spouštět i na počítačích vybavených procesory Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad, i7 či Xeon Nehalem. Na druhou stranu se však nepočítá s podporou softwaru pro nízko-energetické netbooky, které obvykle běží na procesorech Intel Atom.

„S Rebel EFI je kompatibilní většina nejběžnějších PC sestav“ tvrdí ve svém prohlášení společnost Psystar, která za vznikem softwaru stojí. „Prostřednictvím PsyLabs budeme i nadále pracovat na podpoře Rebel EFI pro širší řadu hardwarových profilů.“ Plná verze softwaru Rebel EFI je k dispozici za necelých 50 amerických dolarů. Zájemci si pak mohou jeho funkčnost otestovat pomocí dvouhodinové trial verze s omezenou funkčností hardwaru.

Tento krok navazuje na prohlášení Psystar zkraje tohoto měsíce, ve kterém společnost uvedla, že chce licencovat své technologie tak, aby i další tvůrci mohli nabízet kopie Mac.

Apple se na kopírování jeho výrobků rozhodl poprvé reagovat v červenci loňského roku, kdy na společnost Psystar podal žalobu kvůli neoprávněné instalaci systému Mac OS X na počítačích s procesory Intel. Na to Psystar reagoval svou vlastní žalobou u federálního soudu na Floridě. V ní zase obviňuje Apple z nelegálního vázání systému Snow Leopard na přístroje Mac.

Podle Psystaru podporuje software Rebel EFI také Windows 7, nový operační systém, jehož prodej Microsoft zahájil v minulém týdnu. „Pomocí nástroje Darwin Universal Boot Loader, který je k dispozici společně s plnou verzí Rebel EFI, je na počítači možné instalovat a spouštět více operačních systémů, včetně nově vydaných Windows 7, ale i XP, Vista, Linux či právě Snow Leopard“ uvedla společnost.