Hlavní navigace

Recenze: Acer Aspire One D270 – atomový netbook s podporou až 4 GB RAM

17. 5. 2013

Sdílet

 Autor: Acer
Další důkaz o tom, že výrobci počítačů nejsou schopni reflektovat změny trhu a požadavky spotřebitelů aneb Proč to mají netbooky spočteny.

Ať chcete nebo ne, netbooky již prakticky vymřely. Přesto pro část uživatelů, kteří potřebují být mobilní, představují stále lepší volbu než tablety. Pojďme se v rychlosti podívat na loňskou novinku postavenou na čipové sadě Intel NM10 a zjistěme, proč po netbooku dnes neštěkne ani pes.

Acer Aspire One D270

Nejnovější kousky jsou již postavené na vylepšené atomové platformě Intel Cedar Trail. Výkon již není tak tragický jako u prvních netbooků, a atomové dvoujádro, které se podporou HyperThreadingu mění na virtuální čtyřjádro, ze sebe dokáže vymáčknout výkon dostatečný i na přehrávání filmů ve Full HD rozlišení. Ovšem na lesklém displeji o mizerném rozlišení 1 024 x 600 pixelů s povadlými barvami a špatnými pozorovacími úhly nebude pozorování filmů vaším každodenním soustem.

Není všechno zlato, co se třpytí

Bohužel tomu tak není po vybalení stroje z krabice, protože výrobci stále netbooky osazují pouhým 1 GB paměti RAM. Sice již DDR3, přesto se jedná o největší limitaci stroje, a je jedno, zda se bavíme o testovaném Aspire One D270 nebo Asus EEE PC. Proto logickým krokem je rozšíření paměti na 2 GB. Nejnovější čipová sada podporuje sice až 4 GB, nicméně takovou kapacitu nejste schopni v případě Windows 7 Starter využít, protože narazíte na softwarová omezení.

Grafický výkon obstarávala v našem případě integrovaná grafika GMA 3650, nově tak můžete těžit z přítomnosti HDMI výstupu až do rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Ovšem podporu více monitorů neočekávejte, vždy obraz bude pouze na jednom displeji, resp. obou, ale při stejném rozlišení.

Acer Aspire One D270

Ačkoli miniaturizace u posledních Atomů přinesla další snížení spotřeby a vyzařovaného tepla na 6,5 W, stále v netboocích nalezneme ventilátor, který se nikdy nevypne, což je škoda. Bohužel to s sebou nepřineslo ani očekávatelné prodloužení výdrže. Ta se stále pohybuje na hranici 8 hodin.

Za celou dobu se prakticky nezměnil ani vzhled a konstrukce netbooků. Na druhou stranu D270 vystupuje z řady, protože má na vrchním díle víka efektní prolisy a v nabídce je kromě jiných barev ve stylové červené určené něžnému pohlaví.

Rozuzlení

Netbooky z trhu a na okraj zájmu spotřebitelů vytlačily tablety, které jsou ve všech směrech lehčí, praktičtější a nabídnou delší výdrž. Není divu, dřívější král Acer Aspire One v nejnovějším provedení D270 je živým důkazem toho, že se výrobci nebyli schopni přizpůsobit trendu. Za více než pět let na trhu se netbooky prakticky nezměnily a jejich cena spadla jen mírně.

Pokud nehledáte pouze zařízení na konzumaci obsahu, ale potřebujete pro tvorbu obsahu hardwarovou klávesnici, ale ultrabooky jsou pro vás drahým skvostem, netbooky představují kompromis mezi cenou a výkonem. V takovém případě si pospěšte a kupte si poslední kousek. Když už, sáhněte po výkonnějších 11‘‘ modelech, které nabídnou také lepší displej s větším rozlišením. 

 

Hodnocení: 60 %

Cena: od 6 424 Kč (Zdroj: Heureka 5. 5. 2013)

soutez_casestudy

 

Technické parametry

Procesor: Intel Atom D460, dual core 1,6GHz
Operační paměť: 1GB RAM DDR3 1600 MHz
Displej:
10,1‘‘ lesklý s rozlišením 1024x600
Pevný disk: 320 GB HDD 5.400 rpm
Webkamera: 0.3 Mpix
Hmotnost: 1,13 kg.
Rozměry: 255 x 185 x 25-30 mm
Napájecí adaptér: 40W
Bluetooth: Ne (volitelné)
Baterie: 6 článková 49 Wh
Výdrž: 8 hodin

Byl pro vás článek přínosný?