Hlavní navigace

Recenze: ASUS Zenbook UX31

1. 2. 2012

Sdílet

 Autor: ASUS
Otestovali jsme královský model mezi ultrabooky řady Zenbook. Většinou svých vlastností nás přesvědčil, má však i své mouchy.

Nejprve si řekněme něco o technologiích, které byly na stavbu jednoho z nejtenčích a nejvýkonnějších přístrojů ve své kategorii využity. ASUS Zenbook UX31 je vybaven procesorem Intel Core i7-2677M, běžícím na frekvenci 1,80 GHz. K tomu přidejme 4 GB DDR3 paměti, které bohatě stačí pro plynulý běh běžných, i vícenásobných operací. Další výbavou (a asi jednou z nejdražších komponent) je SSD disk o kapacitě 256 GB, jenž dále urychluje spouštění aplikací a zároveň zajišťuje takřka 100% tichý běh počítače.

Vývojáři z ASUSu mysleli i na chlazení. Ostatně, chlazení byl (a stále je) asi největší problém při zmenšování dosavadních notebooků. Malý prostor uvnitř šasi se logicky docela rád přehřívá, zvláště při zobrazování trojrozměrné grafiky. To naštěstí není případ ASUSu Zenbook UX31, který obsahuje kanálek ve tvaru písmene „V“, jehož součástí je měděné žebrování. Kanálek účinně odvádí přebytečné teplo a tak zabraňuje přehřívání.


Model o hmotnosti zhruba 1,3 kg má zároveň opravdu miniaturní rozměry. Přitom ale nepůsobí nijak „papírově“. Tělo přístroje s nejmenší tloušťkou 3 milimetry a s největší 9 mm je vyrobeno z hliníku a (nejen) na první pohled je vcelku bytelné. Navíc je designově nezaměnitelné s konkurencí, na povrchu víka se nachází vkusné soustředné plastické kruhy, které na slunci vytváří hru se světlem, a i po otevření je patrné mistrovské zpracování.

Na druhou stranu je ale v některých ohledech ultrabook bytelný až moc. To v případě, že se pokoušíte psát na kovové klávesnici. Klávesy jdou docela těžko mačkat tak, aby je systém zaznamenal, takže pokud jste zvyklí psát tzv. „poslepu“, budete si muset na klávesnici modelu UX31 nějakou dobu zvykat. Stalo se nám, že jsme napsali text a po přečtení zjistili, že v něm chybí některé znaky. Klávesnice se ale velice dobře čistí, a to díky prostorům mezi klávesami, které jsou dostatečně široké (a zároveň neomezují ovladatelnost).

Na rozdíl od klávesnice bychom displeji nevytknuli vůbec nic. Ani v 3D grafice (zkoušeli jsme ji se hrou Need for Speed World) nedochází k viditelnému zkreslování barev a díky výkonnému hardware ani k „sekání“ při vyšších detailech. Při přehrávání videí je 13,3palcový HD+ displej o netradičním rozlišení 1600 x 900 pixelů velice pohotově reagující a dobu odezvy oko laika nezaregistruje.

Jenom malá poznámka ke zvuku – na tom spolupracoval ASUS s dánskou firmou Bang & Olufsen a je to opravdu znát – zvuk je vysoce kvalitní a čistý. Nicméně nesmíte si ho přespříliš zesilovat – v tom případě totiž začíná znít kovově a „vibrovat“. Prostor, kde jsou umístěny reproduktory, se také na rozdíl od klávesnice docela špatně čistí.

ASUS Zenbook UX31 komunikuje se světem prostřednictvím technologií Wi-Fi a Bluetooth V4.0. Se standardními zařízeními propojíte ultrabook pomocí rychlého univerzálního portu USB 3.0, k dispozici je i port USB 2.0 s funkcí Charger+, která umožňuje nabíjet mobilní zařízení i v případě, že je Zenbook vypnutý. Kromě toho disponuje nový ultrabook kombinovaným konektorem audio/mikrofon, čtečkou SD karet a dále konektory microHDMI a microVGA.

skoleni

Výdrž baterie (s kapacitou 6 840 mAh) je výrobcem udávaná na sedm a více hodin. My jsme se s testovaným kouskem dostali pod tuto hranici (někdy i pod pět hodin), ovšem je pravda, že jsme přístroj využívali naplno. Pokud byste pouze surfovali na internetu či využívali nějaký kancelářský program, nad sedm hodin výdrže se dostanete hravě.

Celkově hodnotíme počin ASUSu (který je standardně dodáván s operačním systémem Windows 7 Professional) velmi kladně. Jediná problematická součást je klávesnice, na niž se dá ale v průběhu času zvyknout. K ultrabooku je navíc dodáván praktický, luxusně vypadající obal (v jehož zmenšené podobě se nachází doplňující konektory), který vložíte do batohu či diplomatky a nemusíte tak na váš laptop nosit speciální zavazadlo (které navíc občas láká nenechavce). Cena testovaného modelu se pohybuje mírně pod 30 tisíc korun, což spoustu potenciálních uživatelů odradí, nicméně cena je to přiměřená tomu, že se jedná o nové technologie, jejichž vývoj taky něco stál. A pořád můžete jít i do levnější verze, modelu UX21, jehož doporučená cena je o 5 tisíc nižší.