Hlavní navigace

Recenze: Canon EOS 600D

 Autor: Canon
Canon EOS 600D je hrdým členem série zrcadlovek EOS od Canonu, a ač jde v jeho případě o entry-level, tedy vstupní řadu, nemá se rozhodně za co stydět.
Pavel Kreuziger 26. 10. 2012

Sdílet

Model, kterému se v americkém značení říká Rebel T3i, navazuje na předchozí úspěšný fotoaparát EOS 550D. Jedním z prvků, které se od té doby změnily, je výměna pevného LCD displeje za displej kloubový, který výrazně usnadňuje záběry s těžkým přístupem (třeba focení davu shora), ale také například při focení autoportrétu.

Na vzhledu nic nového (až na ten displej)

Designově se jedná o zcela standardní zařízení, které nijak nevybočuje z řady. Jeho vzhled neohromí ani neurazí. Přístroj je dost lehký, má 570 gramů, to znamená, že je dokonce lehčí než dnes tolik proklamovaný odlehčený model EOS 6D, jenž se chlubí právě nízkou hmotností. Musíme ale dodat, že testovaný stroj na rozdíl od profesionálního modelu nedisponuje plnoformátovým snímačem, ale „pouze“ snímačem (CMOS APS-C) o velikosti 22,3 x 14,9 mm.

Canon EOS 600D

Pokračujme ale nejprve cestou designu, k „vnitřnostem“ s e dostaneme později. Rozměry modelu EOS 600D jsou 133,1 x 99,5 x 79,7 mm, což je v oblasti zrcadlovek menší průměr.  Znamená to mírné zvětšení oproti předchozímu modelu EOS 550D, přičemž zůstala zachována velikost snímače. Nepoměrně zvětšenou hloubku těla přístroje připisujeme výše uvedenému kloubovému displeji.

Displej má úhlopříčku 3 palce (76 milimetrů) s poměrem stran 3:2, doplňme ještě nadstandardní rozlišení 1 040 000 obrazových bodů. Kvůli kloubu zvětšujícímu prostor nutný pro displej se také trochu změnilo umístění tlačítek napravo od něj, ale opravdu jenom trochu. Tlačítka už nejsou v jedné linii a působí trochu rozevlátě. To však není žádný problém, neboť se ovládají zcela intuitivně. Funkčně se u tlačítek vůbec nic nemění. Pouze tlačítko Display alokované nad displejem se nově jmenuje Info. Po zmáčknutí tohoto tlačítka se dozvíte vaše aktuální nastavení, tedy v jakém režimu zrovna fotíte a jaký to bude mít dopad na výsledné snímky. O režimech ještě bude řeč.

Co všechno to umí

Snímač použitý v modelu EOS 600D jsme už trochu neplánovaně popsali výše. Musíme jenom doplnit, že má rozlišení 18 megapixelů, což znamená, že největší fotografie, které z něj dostanete, budou mít velikost 5 184 x 3 456 pixelů. A to už je v této cenové relaci slušné.

Samotné megapixely však ničemu nepomohou, pokud nejsou doplněny kvalitním obrazovým procesorem. Ten u Canonu EOS 600D je poněkud starší – jedná se patentovaný systém Canonu DIGIC 4. Na svou dobu (bavíme se o první polovině roku 2011) to však byla špička, i když již model 550D disponoval stejnou kombinací snímače a procesoru. Od té doby jsou k dispozici další dvě generace tohoto procesoru (respektive jedna a půl) – DIGIC 5 a DIGIC 5+, který se používá prozatím jen u nejvyšší řady Canon.

Canon EOS 600D

Kombinace snímače a procesoru umožňuje hodnotu citlivosti mezi ISO 100 a 6 400, v rozšířeném režimu až 12 800. Je zde i funkce potlačení šumu, pro vysokou citlivost dokonce ve třech různých úrovních, to pro případ, že je pro váš snímek nějaké to menší šumění záměrem.

Kladně oceňujeme integrovaný samočisticí mechanismus snímače EOS, který je sice součástí stále více nových zrcadlovek, nicméně pořád ještě není samozřejmostí. Tento mechanismus, který se poprvé objevil v roce 2006 na modelu EOS 400D, redukuje tvorbu prachu, odpuzuje prachové částečky a pokud už na snímači nějaké přistanou, odstraní je. Ač přístroj i tak budete muset jednou za čas nosit na vyčištění, rozhodně to nebude tak často.

Výhodou fotoaparátu je, že zvládá simultánně fotit JPEG a RAW soubory. Jste-li profesionální (poloprofesionální) fotograf, surový materiál využijete pro postprodukci jednotlivých snímků, ale zároveň se vám třeba nebude chtít celé album převádět do kompatibilnějšího formátu JPEG, abyste jej mohli umístit třeba na sociální síť.

Podívejme se ještě na sekvenční snímání neboli continuousshooting. To zvládá Canon EOS 600D dost svižně – konkrétně rychlostí 3,7 snímků za sekundu. Při této rychlosti můžete vyfotit až 34 snímků ve formátu JPEG nebo šest snímků v RAW, případně čtyři snímky při simultánním focení obou.

Režimní focení

Snímky lze samozřejmě fotit v různých režimech. Mezi podporované (přednastavené) režimy patří režim standardní, portrétní, krajinářský, neutrální, věrné barvy, a nakonec monochromatický, čili černobílý režim. Ve skutečnosti zde nejde příliš poznat rozdíl neutrálního a „věrně barevného“ režimu, alespoň ne na běžném monitoru. Každopádně někteří uživatelé radí používat neutrální režim pro focení svateb, neboť šaty nevěsty zde zůstávají přirozeně bílé. Nevíme, zkušenost s tím nemáme.

Na standardním kolečku umístěném v horní části přístroje můžete nastavit také režimy pro zcela automatické focení, což ocení zejména začátečníci. Oproti modelu 550D dochází v tomto směru k mírné úpravě – místo plně automatického režimu Full Auto přichází SceneIntelligent Mode, neboli režim inteligentně se přizpůsobující scéně. Ten za fotografa-amatéra sám vybere vhodné nastavení barev a dalších prvků. Další novinkou je kreativní automatický režim s manuálním základním nastavením, který je určen pro začátečníky, kteří rádi experimentují například s rozostřením pozadí.

Canon EOS 600D

S fotografiemi si samozřejmě můžete pohrát i v menu v rámci základního postprocesu v menu kreativních filtrů, který je však opravdu základní – stejné prvky totiž zvládnou i bezplatné grafické aplikace. K zahrnutým filtrům patří například tři úrovně černobílé zrnité fotografie, jemné zaostření, rybí oko, „hračkový“ režim (opět ve třech úrovních) a efekt miniatury. To jsou funkce, které bychom čekali spíše u kompaktních přístrojů, které jsou pro „hračičky“ jako dělané. Nicméně třeba onen efekt miniatury vypadá opravdu dobře.

Canon EOS 600D zastane i videokameru

Pokud jde o video, umí tento Japonec i na dnešní časy lepší průměr. Full HD video (1080p) natáčí v rychlosti 24, 25, nebo 30 snímků za sekundu, „obyčejné“ HD 720p video a video o rozlišení 640 x 480 pixelů zvládá buďto při 50 nebo 60 snímcích za sekundu.

Kromě toho je k dispozici ještě šikovná funkce „Video Snapshot“, která se původně objevila v některých videokamerách značky Canon. Tato funkce natáčí video snímky o délce dvě, čtyři a osm sekund, které automaticky spojí dohromady tak, že z nich v počítači uvidíte sestříhaný příběh. Canon tím razí svůj názor, že sled krátkých šotů je pro diváka atraktivnější než dlouhý záběr.

Natáčení videa má ještě jeden aspekt – můžete využít tří- až desetinásobné digitální přiblížení scény, v tomto případě však počítejte s výraznou ztrátou kvality.

Canon EOS 600D je výborným pomocníkem pro ty, kteří by rádi začali s focením zrcadlovkou. Jak již bylo řečeno, jedná se o entry-level, tedy vstupní model, takže toho v porovnání s dražšími zrcadlovkami zvládá méně. Dle našeho názoru je však tento model plně dostačující všem těm fotografům, kteří nejdou nad reportážní či běžné umělecké fotografie, krajinky a portréty, a nemají v plánu fotit reklamní fotografie nebo snímky určené pro tištěná periodika. Snímky, které Canon EOS 600D fotí, jsou vzhledem k rozlišení snímače dostatečně velké a kvalitní i pro postprodukční ořezávaní a další úpravy. Oceňujeme zejména velkou variabilitu příslušenství kompatibilní i s dražšími modely zrcadlovek, rychlé sekvenční snímání i možnost souběžného focení do JPEG a RAW.

Akce společností Canon a Adobe

K vybraným produktům Canon – zrcadlovkám řady EOS a kompaktním přístrojům PowerShot – dostanou nyní zákazníci software Adobe PhotoshopElements 10 a Adobe PremiereElements 10 v celkové hodnotě 3 490,- Kč. Akce platí již od 8. října do vyprodání zásob a pouze u vybraných partnerů (na druhou stranu jsou těchto partnerů řádově desítky). Adobe PhotoshopElements a Adobe PremiereElements jsou aplikace s dlouhou tradicí a širokým záběrem, které vám umožní spravovat a upravovat vaše video i fotografie.