Hlavní navigace

Recenze: Čtyřjádrový tablet GoClever Orion 102 s klávesnicí

10. 4. 2014

Sdílet

 Autor: GoClever
Vlastnit počítač, mobilní telefon a ještě tablet dneska není nic divného. Každý nástroj se více hodí k jiné činnosti, i když je pravdou, že výrobci hranice mezi nimi ztenčují s každou novou generací. Výpočetní síla nejnovějších smartphonů a tabletů si skoro nezadá s výkonem notebooků, a tak není divu, že si je občas lidé pořizují jako skladnější alternativu k velkému počítači.

Vlastnit počítač, mobilní telefon a ještě tablet dneska není nic divného. Každý nástroj se více hodí k jiné činnosti, i když je pravdou, že výrobci hranice mezi nimi ztenčují s každou novou generací. Výpočetní síla nejnovějších smartphonů a tabletů si skoro nezadá s výkonem notebooků, a tak není divu, že si je občas lidé pořizují jako skladnější alternativu k velkému počítači.

My jsme pro vás otestovali tablet střední třídy GoClever Orion 102, který výrobce dodává s externí klávesnicí. Jedná se o desetipalcový tablet s rozlišením 1280 x 800 pixelů, čtyřjádrovým procesorem Rockchip3188 s taktem 1,6 GHz, 1 GB operační paměti RAM a 16 GB místa na úložišti NAND Flash. Kapacitu je možné rozšířit o dalších 32 GB pomocí microSD slotu. Z konektorů nechybí micro USB a micro HDMI a vstup pro sluchátka. Na přední straně se nachází kamera s rozlišením 0,3 megapixelu, která pro postačí pro skypování. Na zadní straně je kamera s rozlišením 1,9 megapixelu, která nás ovšem velmi nepřesvědčila. Dost často měla problém správně trefit teplotu bílé barvy a výsledné fotografie nejsou o moc lepší, než ty pořízené iPodem 4g, jehož kamera má rozlišení 0,7 megapixelu.

GoClever Orion 102Rozhodně chválíme dílenské zpracování. Jak tablet tak klávesnici chrání ze zadní strany hliník, v případě klávesnice navíc opatřený protiskluzovými gumovými podložkami. Na zadní straně tabletu se sice nachází kolem reproduktoru úzký plastový proužek, ale to ničemu nevadí. Tablet je možné do klávesnice zacvaknout a nosit displejem dovnitř jako notebook. Škoda, že tablet nejde zacvaknout i obráceně v případě, kdy s ním pracujete na cestách a nechcete, aby se vám klávesnice jen tak někde povalovala.

Desetipalcový displej tabletu má příjemné pozorovací úhly, ale sdílí stejný neduh s drtivou většinou ostatních zařízení, na jasném světle toho na něm moc neuvidíte. Všechny ovládací prvky dal výrobce na pravou boční stranu (při horizontálním otočení), a tak se vám bude občas stávat, že si místo hlasitosti tablet přepnete do úsporného režimu. Stejně raději doporučujeme použití sluchátek. Tablet je vybaven jen jedním reproduktorem a jeho zvuk není nic moc. Klávesnice je opatřena vyskakovacím stojánkem, o který se tablet hezky zapře. Bohužel mezi tabletem a klávesnicím není žádný konektor, připojuje se pouze prostřednictvím Bluetooth, které bylo občas trochu zmatené a někdy je pro nalezení klávesnice třeba jej vypnout a znovu zapnout.

Klávesy jsou dostatečně velké, chce to trochu cviku, ale po chvilce se na ni naučíte psát jako na kterékoli jiné. Tablet v továrním nastavení nepodporuje české znaky, takže je třeba doinstalovat klávesnici z Google Play, docela se nám osvědčila Hacker´s Keyboard. Po nastavení budete mít české znaky jak na dotykové, tak na externí klávesnici. Ke klávesnici ještě jedna výtka. Dobře se na ní píše, když stojí na stole, jakmile ji ale máte na kolenou, je třeba dávat pozor, aby se vám s ní nepřeklopil celý tablet, je totiž dost lehká a stačí se jen malinko naklonit a hrozí přepadnutí na zem.

Operačním systémem je Android 4.2.2 s plným přístupem ke Google Play a širokou řádkou předinstalovaných aplikací (mnohé z nich nejdou bohužel odinstalovat). Čtyřjádrový procesor má dost výkonu, kamenem úrazu byla často operační paměť. Během normálního denního používání, jsme měli zapnutý Facebook, Gmail, Chat a Chrome, celkem běžné aplikace, docházelo brzy k zahlcení paměti a tabletu někdy chvíli trvalo, než se rozmyslel a přepnul požadovanou aplikaci nebo vykonal zadaný úkol.

GoClever Orion 102V případě, že systému Android trochu rozumíte, byste si postupným promazáváním spuštěných aplikací a uvolňováním paměti dokázali snadno poradit, ale stačí na pár hodin tablet zapůjčit někomu méně technicky zdatnému a bude z toho nešťastný. Několikrát se nám v podobné situaci stalo, že tablet na chvilku zamrznul a vypnul se displej. Uzamykací obrazovka se potom objevila až po několikerém zmáčknutí zapínacího tlačítka. Mírné zpomalení reakcí jsme pozorovali také po zapnutí Bluetooth a připojení externí klávesnice. Je to pochopitelné, tablet měl v tu chvíli o starost navíc.

Orion 102 nemusí sloužit jen jako herní či multimediální zařízení, v nejhorším případě jako obyčejný „Facebook machine“. Editovali jsme na něm až 80MB scany fotografií v aplikaci Snapseed a kromě toho, že si je program musel zmenšit, nebyl žádný problém a vše běželo naprosto svižně. Pokud si zakoupíte některou z placených aplikací, můžete jej používat také jako externí monitor, tuto funkci ocení například grafici nebo fotografové. Skrze aplikaci Splashtop je možné tablet používat jako ovladač vzdálené plochy, můžete tak sedět v posteli a pohodlně ovládat svůj počítač, v případě dobrého připojení není problém zahrát si nějakou hru nebo sledovat film.

Výrobce uvádí výdrž kolem šesti hodin nepřerušovaného brouzdání. Pokud se ale dokážete smířit s tím, že vám nebude co třicet vteřin pípat upozornění emailu, facebooku a dalších programů, můžete si životnost vypnutím automatických upozornění prodloužit. S tabletem se nám velmi dobře pracovalo, během jednoho dne se stal velmi využívaným nástrojem. Pokud hledáte šikovný počítač kompaktních rozměrů s klávesnicí do školy, na porady nebo jako šikovný nástroj k editaci fotografií nebo jiné kreativní činnosti a umíte si uhlídat spuštěné aplikce a šetřit operační paměť, budete spokojeni.

Na závěr ještě několik postřehů. Klávesnice má u tlačítka na zapnutí napsáno on/off, ovšem funguje to přesně obráceně. Klávesnici je možné nabíjet z USB portu jiného počítače, tablet nikoli. Klávesnici je možné nabíjet také přímo z tabletu, ovšem pouze v případě, že nabíjíte ze sítě také tablet. MicroUSB kabely (dlouhé 21 cm) jsou součástí balení. Palec dolů zasluhuje nabíječka tabletu, s délkou 106 cm dosáhne sotva na stůl. Přes microUSB jsme v pohodě připojili flash disky různých kapacit, myš a ani s mobilním internetem nebyl žádný problém, stačí povolit mobilní sítě v nastavení.

Tablet GoClever Orion 102 je všestranný nástroj, který uspokojí požadavky normálního uživatele, kterému stačí přečíst si emaily, podívat se na Youtube a Facebook, ale zvládne toho mnohem víc, potenciál na to má. V současné době se dá koupit i s klávesnicí za cenu v rozmezí 4800 – 6000 Kč, je třeba hledat.

 

Tablet k testování zapůjčila společnost GoClever.