Hlavní navigace

Recenze: Energy Sistem Energy Tablet i828 HD Black

 Autor: Energy Sistem
S tablety se poslední dobou roztrhl pytel a do dosud neprobádaných vod se pouští stále více výrobců. Jedním z nich je i španělská společnost Energy Sistem, která docela nedávno představila celkem tři nové modely: i724 Dark Iron, i824 Dark Iron a v neposlední řadě i828 HD Black.
Pavel Kreuziger 9. 7. 2012

Sdílet

V této recenzi se zaměříme na třetí z nich. Model běží na operačním systému Android 2.3 Gingerbread, nicméně již v této chvíli je pro zákazníky k dispozici bezplatná aktualizace systému na verzi 4.0 Ice Cream Sandwich.

Tablet je v prodeji ve verzích s 4GB, 8 GB a 16 GB uživatelské paměti. Nám se dostalo do rukou zařízení s 8 GB vnitřního prostoru, což se může zdát jako málo, nicméně není potřeba zoufat – tablet totiž disponuje zdířkou na microSDHC karty až do velikosti 32 GB.

Energy Sistem Energy Tablet i828TFT LCD displej o velikosti osm palců disponuje rozlišením 1 024 x 768 pixelů a kvalitní reprodukcí obrazu i při přímém slunečním světle – tedy v případě, že není „zapatlaný“ od prstů uživatele. To je totiž jeho jediná velká slabina – vše na něm ulpívá, takže vám doporučujeme nosit s sebou antistatický hadřík pro časté utírání otisků prstů a prachu.

Pokud jde o design, nalezneme na jinak čistě řešené přední straně mechanické tlačítko, které slouží pro návrat do hlavního menu. Na pravé boční straně se potom nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí a také ovladač hlasitosti zvuku. Na spodní straně jsou umístěny zdířky a konektory – již zmíněný port pro microSDHC kartu, HDMI konektor pro připojení například k externímu monitoru nebo chytré televizi, mini USB, 3,5 mm výstup na sluchátka a zdířka pro připojení nabíječky.

Operační systém je u modelu i828 HD Black vysoce responsivní, ocenili bychom však v tomto směru kvalitnější virtuální klávesnici, například při používání prohlížeče internetu. Například tlačítko Enter (označené zde jako Přejít) neodpovídá na poklikání prstem v celé své šířce. Na druhou stranu to nebude až tak problém tabletu, jako spíše operačního systému.

Překvapivě nízké rozlišení mají vestavěné fotoaparáty, alespoň ten zadní. Přední pro videohovory je typu VGA 640 x 480 pixelů, což pro „skajpování“ určitě dostačuje (pro webové volání navíc zařízení disponuje všesměrovým mikrofonem, takže nemusíte pořizovat externí). Vzadu se však nachází fotoaparát s rozlišením pouhé 2 megapixely, což je opravdu málo. Na druhou stranu jsou výsledné fotografie docela kvalitní, pokud při focení umístíte zařízení na nějaký podstavec. V opačném případě se projeví absence optického stabilizátoru a fotografie reflektující i mírný pohyb vašich rukou nakonec vypadají rozostřeně.

Energy Sistem Energy Tablet i828Podíváme-li se na možnosti přehrávání multimédií, zde naopak tablet vybavený 1GHz procesorem Rockchip 2918 (ARM Cortex A8) a 512MB pamětí DDR3 RAM exceluje. Jak již bylo řečeno, lze video (byť s jistými obtížemi) sledovat i na přímém slunečním světle (pokud není displej zašpiněný otisky prstů). Pokud však video sledujete v interiéru, užijete si ho více, a lze ho sledovat i z větších úhlů. V zadní části přístroje se nachází stereo reproduktory, které nabízí dostatečný audio zážitek, takže pro zhlédnutí filmu ani nepotřebujete připojovat žádná externí zvuková zařízení.

Z toho vyplývá i fakt, že si na tabletu poslechnete i poměrně kvalitně reprodukovanou hudbu, byť bez dostatečně vykreslených basů. Pokud připojíte sluchátka, lze zařízení přetvořit v přenosný přehrávač multimédií, který oceníte například při cestování dopravními prostředky. Vzhledem k výdrži baterie o kapacitě 4 000 mAh, udávané na 30 hodin pro pouhý poslech hudby, 7 hodin pro sledování videa nebo 6 hodin prohlížení webu s aktivovanou Wi-Fi, tak máte o zábavu postaráno i v případě, že je vaše destinace vzdálená.

Obecně lze říci, že multimédia jsou důvodem, proč o koupi tohoto tabletu přemýšlet. Virtuální klávesnice vám totiž efektivní kancelářskou práci neumožní a ani fotografy model i828 příliš nepřesvědčí. Takže tablet od španělského výrobce berte spíše jako přehrávač hudby a videí s možností připojení k internetu a vyváženým poměrem cena/výkon.