Hlavní navigace

Recenze: GoClever Insignia 785

29. 9. 2014

Sdílet

 Autor: GoClever
Přinášíme vám další recenzi tabletu společnosti GoClever. Tentokrát se jedná o model Insignia 785, a jak sám název napovídá, jedná se o zařízení s velikostí úhlopříčky 7, 85 palců.

Přinášíme vám další recenzi tabletu společnosti GoClever. Tentokrát se jedná o model Insignia 785, a jak sám název napovídá, jedná se o zařízení s velikostí úhlopříčky 7, 85 palců.

Na papíře vypadá tablet víc než dobře. Je vybaven IPS displejem s rozlišením 1024 x 768 pixelů, procesorem Intel Atom Z2580 se dvěma jádry, které jsou taktované na 2 GHz, grafickým čipem PowerVR SGX544, 1 GB operační paměti RAM a 16 GB místa pro aplikace a data. Tablet je možné připojit k internetu pomocí Wi-Fi, nechybí ani možnost vytvořit si vlastní hotspot. Operačním systémem je Android 4.2.2 Jelly Bean.

GoClever Insignia 785Výrobce nezapomněl ani na Bluetooth, GPS, slot pro microSD karty a je zde i microUSB pro nabíjení, propojení s 3G modemem nebo počítačem. Zadní kamera je vybavena senzorem s rozlišením 5 megapixelů, ta přední si musí vystačit se dvěma miliony pixelů. Integrovaná baterie má kapacitu 4600 mAh. Tablet se díky své velikosti vejde do jedné ruky a vzhledem k váze 310 gramů ruce dlouhodobě nijak výrazně nezatěžuje. Ještě musíme dodat, že zadní stranu tabletu tvoří strukturovaný modrý hliníkový kryt se jménem tabletu a logem Intel v bílé barvě. Ten sice tablet ochární před menšími otřesy, ale všelijaké jizvy a šrámy na sobě zachytává až překvapivě snadno. Jediným místem, které nechrání hliníkový kryt, je tenký proužek na horní straně vedle zadního fotoaparátu, ale o tom později.

V balení se nachází tablet a pod ním USB kabel, adaptér pro nabíjení, průměrně hrající sluchátka a celkem tlustý manuál, ve kterém se v několika světových jazycích můžete dočíst celkem nepodstatné informace. Chválíme zpracování tabletu. Díly do sebe krásně zapadají, zařízení nevrže ani neskřípe a i když má při mírném tlaku na protilehlé rohy tendence trošku pružit, rozhodně to není tak dramatické, jako nový smartphone jisté nejmenované společnosti. Insignii 785 ovšem rozhodně nedoporučujeme nosit v kapse a už vůbec není dobrý nápad si na ni sedat. Pokud patříte k lidem, kteří potřebují slyšet, že není dobrý nápad sedat si na telefon ze skla a a hliníku za několik desítek tisíc, potom byste možná měli zvolit jiný přístroj.

GoClever Insignia 785Na přední straně tabletu se žádné drama nekoná. Displej uprostřed, tenké rámečky po stranách a trochu více místa pod a nad tabletem, což se hodí, aspoň je kde zařízení držet. Po zapnutí naskočí hlavní obrazovka a ihned si všimnete dolní lišty, na které je zbytečně moc tlačítek. Kromě standardních tří se tu nachází také ovládání hlasitosti (proč, když je i na tlačítcích na boku?), screenshot obrazovky, který si budete zaručeně nechtíc často mačkat, a který vydává odporný cvakavý zvuk – stejně jako fotoaparát – a prostřední trojtečku, která slouží jednak jako vyhledávání Google a jednak jako nastavení různých aplikací. Vyloženě nás iritovalo, že fotoaparát cvaká a vydává zvuk i při ztlumené hlasitosti, ale dokonce i při tichém režimu. Zvuk klávesnice při psaní se nám vypnout podařilo, toto cvakání závěrky bohužel nikoli.

Insignia 785 je vybavena 16 GB paměti, ale pokud se podíváte do nastavení, uvidíte, že k dispozici je pouze 9 GB. Kam se poděl zbytek? Je možné, že si zbývající gigabajty sezobnul operační systém Android? Pamět je možné rozšířit o maximálně 32 GB, větší karty tablet nepodporuje.

Hned po startu obsahuje zařízení spoustu aplikací, bez některých bychom se v klidu obešli. Systém nabízí možnost aktualizací prostřednictvím GoClever OTA Software Update. Tato funkce bohužel ani jednou během celé doby testování nefungovala a po chvilce googlení jsme se dozvěděli, že se nejedná o ojedinělý případ. Škoda, snad na tom výrobce ještě zapracuje.

Tak, tím bychom si odbyli téměř všechna negativa, musíme tablet také pochválit. Díky své velikosti a tloušťce 7 mm se dobře drží, i když zadní kryt trochu klouže. Velikost 7, 85 je podle nás ideální k internetování, sledování filmů a hraní her na cestách. 

Když už jsme u her, tablet je pro ně velmi dobře vybaven. Procesor Intel Atom Z2580 šlape jako hodinky a zvládá i tak náročné hry jako Real Racing 3 nebo Need For Speed: Most Wanted. Díky grafickému čipu PowerVR SGX544 se hry nesekaly a vypadaly opravdu dobře, svůj díl na tom má displej s širokými pozorovacími úhly. Tradiční slabinou všech přenositelných zařízení je jejich čitelnost na slunci, ani s nejvyšším jasem (300 nitů) si tablet venku moc neužijte, ale tak už to prostě je.

Při hraní náročných her se tablet může zahřát v oblasti kolem reproduktorů na teplotu 36 stupňů, což už je za hranicí příjemnosti. Občas jako by se z tabletu ozývalo foukání ventilátoru, zda má Insignia aktivní chlazení nevíme, dovnitř jsme se nekoukali.

Protože hlavní využití najde tento tablet jako přístroj pro facebookování a další internetování, je třeba, abychom se trochu rozepsali o jeho plusech a mínusech. Tablet sice nedisponuje 3G připojením, ale díky kabelu s redukcí je možné připojit externí USB modem. Vypadá to trochu legračně, ale dá se takto pracovat. Co se Wi-Fi týče, narazili jsme na asi největší zápor tabletu. Těžko říct, zda se jedná o problém nevýkonné antény nebo za to může hliníkový kryt tabletu, nicméně pravdou je (a nejsme jediní, kdo se s tímto potýkal), že tablet má horší příjem signálu, než jiná zařízení. Tam, kde stařičký iPod 4G ukazuje 50 % signálu, nabízí Insignia 785 jen 25 % nebo méně, případně se nemůže k síti přihlásit vůbec. Trochu lepší je to, otočíte li tablet plastovou zadní částí směrem, ze které tušíte Wi-Fi signál. U nás chytáme internet ze spodního patra a otočení tabletu vzhůru nohama opravdu pomohlo. GPS připojení trvá venku zhruba deset vteřin a potom už všechno funguje jak má. Uvnitř v budově se nám ani jednou připojit nepodařilo. 

Reproduktory tabletu jsou velmi hlasité a na to, jak je tablet tenký, je zvuk celkem ucházející. Jako vždy ovšem doporučujeme kvalitní sluchátka. Nacházejí se na spodní straně vzadu, takže si budete buď tlumit oba při držení ve vertikální nebo jeden při držení v horizontální poloze.

Co nás trochu zklamalo, je zadní fotoaparát. Je sice vybaven rozlišením 5 megapixelů, ale je zoufale pomalý, zaostřuje věčnost a vyfotit s ním rychle aktuální dění je takřka nemožné. Navíc nás iritoval jeho zvuk, který trapně a zbytečně imituje cvakání závěrky. Proč mají výrobci potřebu toto zavádět nám není jasné, mohli by alespoň myslet na ty, kteří si chtějí zvuky vypnout – ozývají se totiž i v tichém režimu.

Blížíme se k závěru. Akumulátor tabletu s kapacitou 4600 mAh vydrží při plném jasu displeje a zapnuté Wi-Fi asi 4 hodiny. Pokud vám nevadí facebookovat na tabletu se sníženým jasem, můžete tak činit i deset hodin bez přestávky. V režimu stand by s vypnutou Wi-Fi a sledováním polohy vydrží tablet i několik dní, což je fajn.

Dobití tabletu ze sítě trvá 4 hodiny, z USB portu hodin 7. Díky microUSB je možné připojit klávesnici nebo myš, většina zařízení funguje téměř okamžitě a bez problémů.

 

Závěrem

Tablet GoClever Insignia 785 patří do kategorie dobrých (podle školního známkování) tabletů. Mezi jeho silné stránky patří jeho rozměry a váha, výkon pro hraní her a provozování náročnějších aplikací, dobrý displej, GPS a Bluetooth. Mezi slabé stránky řadíme hlavně slabší Wi-Fi, která trochu omezuje jeho využití v místech se slabým signálem, 9, 35 GB místo 16 GB paměti, průměrnou zadní kameru a občasné padání aplikací, které je ovšem způsobeno spíše různými verzemi daných aplikací a aktualizacemi by se padání mělo minimalizovat. Ještě nám vadilo, že nešel aktualizovat systém. Nic by se nestalo, kdyby výrobce přidal miniHDMI výstup. Je na vás, zda si za 3300 Kč dokážete pořízení tohoto tabletu obhájit, nebo zda se podíváte jinde. V podobné cenové kategorii jsou i tablety Asus, Lenovo či Google.

special_kyberutoky