Hlavní navigace

Recenze: HP Pavilion dv7-6050ec - nejdřív zábava, potom práce

27. 6. 2011

Sdílet

Multimediální notebooky HP Pavilion jsou mezi uživateli hledajícími solidní výkon, design a výdrž velice populární. Jak je na tom inovovaná řada dv7-6000?

HP Pavilion dv7-6050ec

První, co vás na testovaném notebooku zaujme, bude pravděpodobně luxusní design, jímž se dv7-6050ec může pochlubit díky svému povrchu. Ten je pokryt broušeným hliníkem a na zadní straně displeje hostí podsvícený indikátor provozu HP. Celkově tak vzbuzuje přepychový dojem. Bohužel, hliníkové provedení s sebou hned po vybalení nese první negativum: přitahuje totiž otisky prstů, jež dovedou vcelku rychle notebook o dojem luxusu připravit. Pokud se tedy s notebookem chcete slušně reprezentovat, budete s sebou muset nosit speciální hadřík.

Konstrukce na druhou stranu překvapí svou tuhostí, hliníkový povrch je totiž dostatečně silný na to, aby displej a tělo notebooku uchránil před větší újmou. Zatlačíme-li zezadu na víko displeje, obraz se nezdeformuje, což znamená, že se víko nedostane do kontaktu s displejem. S dvěma masivními klouby, které displej drží, ale budete bojovat velmi často, je totiž potřeba přidržet základnu, aby šlo vůbec víko otevřít. Vraťme se ještě zpět k hliníku, jenž konstrukci přidává další plus - jelikož dobře vede teplo, měl by zabraňovat zbytečnému přehřívání. Tuto premisu sice splňuje na jedničku, vlevo od touchpadu je nicméně místo, kde je mnohem tepleji než vpravo od touchpadu. Pokud si tedy na tato dvě teplotně rozličná místa položíte ruce zároveň, může to působit poněkud nepříjemně.

HP Pavilion dv7-6050ec

Tím se dostáváme k pohodlnosti psaní na klávesnici. Klávesnice je velmi komfortní a píše se na ní skvěle, jen je potřeba zvyknout si na utlačené směrové klávesy. Samostatná numerická klávesnice už u HP Pavilion začíná být zvykem, není tedy žádné překvapení, že ji najdeme i u tohoto modelu. Nahrazení F kláves vlastními funkcemi notebooku je také určitě chytrý tah, není totiž třeba pro změnu jasu displeje nebo zesílení zvuku držet funkční klávesu (fn). Tyto funkce jsou totiž integrované přímo a pro F klávesy je naopak potřeba zmiňovanou klávesu podržet. Klávesnici lze z tohoto režimu každopádně přepnout zpět do toho klasického. Nechcete-li si tedy zvykat, nemusíte.

Jednou z nejpodstatnějších inovací tohoto modelu je velikost displeje, jež dorostla na velikost 17,3“ s rozlišením 1600 x 900 pixelů a lesklým provedením. Full HD si tedy na tomto displeji neužijeme, pokud se ale vážně chcete kochat detaily naplno, stačí skrz HDMI port notebook jednoduše připojit k HD televizoru či monitoru. Grafické čipy (Intel HD + AMD Radeon HD 6770M) to zvládnou bez větších problémů, ačkoliv samozřejmě záleží na tom, zda budete pouštět video nebo hrát hry náročné na výkon. O přepínání grafických čipů se stará sám notebook na základě toho, co s ním zrovna provádíte. Spojíte-li tyto čipy se slušným procesorem Intel Core i7-2630QM s frekvencí 2 GHz a operační pamětí o klasických 4 GB, rozhodně si nebudete stěžovat. Paměť RAM lze standardně rozšířit na 8 GB prostřednictvím dvou DDR3 slotů, které budou vyžadovat pořízení dvou 4GB pamětí. Harddisk o velikosti 500 GB pracující na 7200 otáčkách za minutu po boku s optickou jednotkou SuperMulti DVD±R/RW s možností dvouvrstvého zápisu také postačí.

HP Pavilion dv7-6050ecVýdrž notebooku bohužel oproti jeho výkonu není vůbec nijak oslnivá. Šestičlánková lithiontová baterie nabízí 55 Wh, nic moc zvláštního tedy s dv7-6050ec bez napájení dělat nelze. Po odpojení ze sítě vydrží notebook kolem tří a půl hodin, poté už je potřeba jej opět nabít. Přesnější hodnoty jsou: 3,5 hodiny při sledování filmu, 3,6 hodiny při surfování a 1,5 hodiny při hraní her.

Co se týče konektorové výbavy, po stranách notebooku lze najít dva USB 3.0 porty a dva USB 2.0 porty, HDMI a D-Sub, LAN, dvě zdířky pro sluchátka a jednu zdířku pro mikrofon. V čelní části notebooku je šikovně schovaná i čtečka paměťových karet. V rámci konektivity jsme se dočkali také WiFi 802.11 b/g/n a standardního Bluetooth.

Podstatnou součástí dv7-6050ec je kvalita přehráváné hudby ze sluchátkového výstupu i z reproduktorů, nabízí totiž technologii Beats Audio. Ta se vyznačuje sníženým šumem a speciálním nastavením ekvalizéru pro zvolené situace (hlas, hudba, film). Slíbených kvalit Beats Audio bez problému dosahuje a při poslechu s kvalitními sluchátky opravdu konkurenci jednoznačně překonává. Reproduktory, zasazené do přední lišty pod displejem a na spod notebooku (subwoofer), rovněž nabídnou výbornou poslechovou kvalitu.

 

Verdikt

HP Pavilion dv7-6050ec splňuje snad vše, co slíbil, a nese s sebou mnohem více. Hudební nadšenci jistě ocení vysokou kvalitu poslechu, herní nadšenci zase výkon, filmoví nadšenci solidní rozměry displeje a workoholici kvalitní klávesnici a všeobecné funkce. Nebýt přehřívání levé strany touchpadu a slabé výdrže, byl by tento notebook jednoznačnou volbou. Pokud však chcete cestovat a pracovat, raději sáhněte jinam.

Hodnocení: 90%

Cena: cca 24 000 Kč

Zapůjčil: Hewlett-Packard

 

soutez_casestudy

Výdrž & výkon:

Výdrž při sledování filmu
3,5 hodiny
Výdrž při hraní her
1,5 hodiny
Výdrž při kancelářské práci       
3,6 hodiny
PC Mark Vantage
8 321 pts
3DMark 11 (Performance)
1420 pts
PC Mark Vantage Gaming
7 677 pts

 

Technická specifikace:


Počet jader:
čtyřjádrový procesor
Typ procesoru:
INTEL Core i7 Sandy Bridge (2630QM), 2 GHz
Úhlopříčka displeje (palce):
17,3" o 1600 x 900 bodech, lesklý, LED
Velikost paměti RAM:
4 GB, rozšiřitelná na 8 GB
Kapacita pevného disku:
500 GB, 7200 ot/min
Typ optické mechaniky:
DVD±R/RW
Grafická karta:
Intel HD + AMD Radeon HD 6770M
Bluetooth:
Ano
Wi-Fi:
Ano
Čtečka paměťových karet:
Ano - SD Card, SDHC (SD High-Capacity), Multi Media Card (MMC)
WEB kamera:
Ano, 2 Mpix
Integrovaný mikrofon:
Ano
Operační systém:
Microsoft Windows 7 Home Premium
Numerická klávesnice:
Ano
HDMI výstup:
Ano
DisplayPort:
Ne
VGA výstup:
Ano
USB porty:
4
FireWire (IEEE):
Ne
eSATA:
Ne
Sluchátkový výstup:
Ano
Mikrofonní vstup:
Ano
Konektor dockovací stanice:
Ne

Byl pro vás článek přínosný?