Hlavní navigace

Recenze: Kaspersky Internet Security multi-device 2016

19. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Kaspersky Lab
Pomalu se blíží konec roku, takže je čas, kdy nás firmy začínají bombardovat nabídkou nových verzí bezpečnostních balíků. Je samozřejmé, že se nevyhneme ani naprosté špičce, kterou již řadu let představuje ruská firma Kaspersky.

Pro letošní rok jsme dostali do ruky balík s poněkud neohrabaným názvem Internet Security Multi-Device, což v praxi znamená, že si můžeme chránit všechno možné, od PC přes Apple až po Android. Za to zaplatíme od 1 019 Kč (za jedno zařízení na jeden rok).

KIS 2016

U bezpečnostních balíků již delší dobu platí, že nic mimořádného již nejde přidat a aplikace je možné pouze drobně vylepšovat, případně odstranit to, co v minulé verzi uživatele z nějakých důvodů dráždilo. Základní funkce jsou dané, bez nich to nejde a něco naprosto revolučního prostě neexistuje.

Základní okno si uchovalo svoji zelenobílou kombinaci, ale jinak si grafik zařádil. Čtyři hlavní tlačítka jsou sice stejná, ale jsou na první pohled menší, pro změnu horizontální a nahoře je velká plocha upozorňující, jak na tom s bezpečností jsme.

Antivirový program, který si v nezávislých testech i letos drží všechna špičková ocenění, již tradičně spoléhá vedle klasické detekce spoléhá na detekci pomocí cloudové detekce Kaspersky Security Network. V praxi to funguje tak, že ve chvíli, kdy program něco zachytí jako podezřelé, automaticky to převede na firemní server, který rozhodne. S cloudovou detekcí sice laškují i ostatní, tady to ale funguje nejlépe. Také letos dostaneme další užitečné nástroje - poloprůhlednou virtuální klávesnici On-Screen Keyboard mařící snahu keyloggerů, nástroj na skenování OS pro vyhledávání případných bezpečnostních děr a možnost vymazat stopy po tom, co jsme dělali na internetu. Pokud nebudeme líní a program registrujeme s účtem My Kaspersky, budeme moci program ovládat na dálku, včetně skenování nebo updatů. Program také hlídá, jestli máme všechny bezpečnostní záplaty Windows. Sice nám je nenaistaluje jak to zvládne třeba Toal Defence Unlimited, ale i tak je to nástroj užitečný.

KIS 2016

Firewall pracuje maximálně automaticky. Jednotlivé programy automaticky dostanou přidělenu bezpečnostní úroveň (celkem existují čtyři), čím je nižší, tím méně ji firewall povolí. Rozhodnutí samozřejmě závisí na firemních databázích. No a pokud v ní program není, firewall jej spustí, ale bedlivým okem sleduje. Hlídá přitom nejen přístup k internetu, ale také to, jestli se program nerozhodne tropit nějaké nekalosti třeba v Registry. Po dlouhé roky měla firma názor, že není potřeba mít všechny porty neviditelné, když produkt vlastně všechny útoky odrazí. Pro zvýšení bezpečnosti se letos firewall spouští zcela na začátku bootování, vlastně dřív, nežli se nastartuje samotný program.

Pro ty, kteří se nechtějí spolehnout na automatické rozlišení bezpečnosti jednotlivých programů, je zde aplikace Trusted Application Mode, která nám umožní spouštět jen ty programy, za které sami ručíme. Tato aplikace je určena spíše těm paranoidním. Nemusíme si s ní ale hrát, většinu rozhodování za nás udělá stejně sama.

Spolehlivě funguje i antispam, který v testech překonal jen Trend Micro, a to ještě o pouhý fous. Filtr pracuje jak s účty IMAP tak i POP3, bohatá konfigurace umožňuje doladit jak whitelist, tak i blacklist. Při normální instalaci je ale tato funkce vypnuta, zřejmě se sází na to, že poskytovatelé emailových služeb se o to postarají sami.

Velice solidní je i rodičovská kontrola, kde si toho můžeme nastavit víc než dost. Nějaké změny oproti minulému roku se mi nepodařilo najít.

KIS 2016

Aplikace Safe Money, která před dvěma roky nahradila starší aplikaci SafeRun, chrání před onlinovým nebezpečím. Ve chvíli, kdy program detekuje návštěvu internetové banky nebo nějakého placení, nabídne spustit aplikaci Safe Money. V podstatě se jedná o izolování prohlížeče od ostatních programů.

Z loňského roku zůstala ochrana proti „camdetecting“, což je získání přístupu k webové kameře. Součastí balíku je také plnohodnotná verze programu Password Manager, některé funkce ale fungují výrazně lépe u Macové verze.

Verdikt

Top produktBezpečnostní balík Internet Security, který již řadu let patří mezi naprostou špičku na trhu, udělal zase něajký ten krůček vpřed. Letos získáme ucelený a robustní balík bezpečnostních aplikací, které skutečně fungují. Pokud jsme byli loni spokojeni, letos to bude jen lepší. Balík si od nás právem zaslouží titul Top produkt PCWorldu 2015.

Pro: Přesný antiphishing, prvotřídní antivirus

Proti: Nic

Celkem: 95 procent

soutez_casestudy

Výrobce: Kaspersky Lab

Cena: od 1 019 Kč (1 licence/1 rok)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.