Hlavní navigace

Recenze: Navigace Garmin Dakota 10

 Autor: Garmin
Novinka mezi GPS navigacemi od společnosti Garmin nese název Dakota 10 a pokračuje tak v tradici pojmenovávání modelů podle jmen amerických států – navazuje totiž na úspěšnou řadu Oregon.
Pavel Kreuziger 13. 8. 2012

Sdílet

Outdoorová navigace určená pro všechny druhy vyznavačů venkovních sportů – od horolezců přes orientační běžce až po cyklisty – se vyznačuje 2,6palcovým dotykovým displejem o rozlišení 160 x 240 bodů, který sice na první pohled může působit až moc titěrně, na druhou stranu je velice dobře ovladatelný a hlavně čitelný, a to především za denního světla. V porovnání s modely Oregonu není Dakota 10 vybavena až tak dobrým podsvětlením displeje, na druhou stranu ji lze stále bez problémů využívat i v noci.

V balení GPS navigace naleznete po rozbalení kromě samotného přístroje také instalační CD, microUSB kabel a uživatelský manuál. Nevýhodu spatřujeme v absenci slotu pro paměťové karty, ovšem 850 MB paměti na nahrátí map bez problémů stačí. V české lokalizaci byste měli přístroj získat s již předehrátou aktuální mapou ČR Topo Czech s měřítkem 1:25 000 a základní mapou celého světa.

Dakota 10 je opravdu určena pro outdoor a její robustní vzhled není žádným marketingovým tahem. Navigace je totiž vodě- i prachuodolná a taktéž se nemusíte bát poškození, když vám spadne na zem. Pokud s ní tedy záměrně vší silou nehodíte (což nejspíše dělat nebudete).

Zvláštností zařízení je provoz na dvě AA baterie, nenajdete zde tedy dedikovaný akumulátor. Výhodou je výdrž až 20 hodin na jedno nabití. Dalším nesporným kladem je, že pokud se s Dakotou vydáte do divočiny na delší dobu, stačí si přibalit balení náhradních baterií a můžete tak zjišťovat svou aktuální pozici v podstatě neomezeně dlouho.

O zjišťování pozice a vypočítávání tras se stará poměrně přesný a rychlý GPS přijímač s dvaceti kanály. Oblíbené trasy si můžete ukládat (je zde místo pro 200 tras a 1000 oblíbených pozic). Nadšenci do geocachingu si také můžou v příslušném módu nahrávat soubory GPX pro uložení pozice „kešek“.

Dakota 10 je ideálním modelem pro ty, kdo požadují cenově dostupnou univerzální navigaci pro použití jak v outdoorových a turistických aktivitách, tak například v autě, a také pro ty, kteří mají rádi již zmíněný geocaching.