Hlavní navigace

Recenze: Netgear WNDR3800 Premium - bezdrátový směrovač pro náročné

1. 12. 2011

Sdílet

Bezdrátový směrovač WNDR3800 patří k tomu nejlepšímu, co výrobce Netgear nabízí. Jak obstál v našem testu?

V první řadě se podíváme na design. Netgear v tomto případě sází na povedenou kombinaci černé a vínové barvy, zaoblené rohy a elegantní stojánek. Vzhled zařízení vás určitě nezklame, ale také nijak nenadchne. Z hlediska čistoty designu určitě potěší anténa pro bezdrátovou síť, které je integrovaná přímo v zařízení.

Stavové diody mají při normálním chodu celkem 3 barvy (zelená, modrá, oranžovgá) a svítí dostatečně a nikterak přehnaně. Router tak v noci nezáří na celou místnost. Celkově se jedná se o mírný nadprůměr co do designu, pozitivně hodnotíme především neobvyklou a elegantní barevnou kombinaci, zaoblené hrany a integrovanou anténu.

První připojení

Při prvním připojení do sítě vás uvítá jednoduchý průvodce Netgear Genie (což není jen průvodce, ale o tom až dále), který pomůže nastavit připojení k internetu a poté ověří samotnou funkčnost připojení. Průvodce je samozřejmě v češtině, takže si s ním poradí i méně zkušení uživatelé. Bezdrátová síť je připravena již z výroby a stačí ji tlačítkem na směrovači zapnout.


Při prvním připojení do sítě vás při nastavování uvítá jednoduchý průvodce Netgear genie.


Heslo je jedinečné pro každé zařízení a najdete ho vytištěné na igelitovém obalu, ve kterém bylo zařízení zabaleno. Pro začátečníky v tomto bodě nastavení končí, internet funguje a bezdrátová síť je zabezpečena unikátním heslem a šifrováním WPA2. A to vše bez logování do webového rozhraní routeru.

My se samozřejmě na nastavení podíváme podrobněji. Po prvním přihlášení vás v případě potřeby přivítá router zprávou o dostupnosti nového firmware a pokud aktualizaci schválíte, vše proběhne automaticky na pozadí.  Po restartu už máte k dispozici firmware nový. Jednoduše a rychle. Za tento přístup zaslouží Netgear pochvalu.

Webové rozhraní Genie

Webové rozhraní routeru je plně v češtině a vyjma průměrné grafiky mu není moc co vytknout. Rozhraní umožňuje dva módy – základní a pokročilý. V tom základním uvidíte jednoduchý dashboard zobrazující stav připojení k internetu, stav bezdrátové sítě, počet připojených zařízení, rodičovské zámky, službu ReadyShare a bezdrátovou síť pro hosty. V záložkách poté najdete základní nastavení pro jednotlivé položky dashboardu.

Pokročilé nastavení zobrazuje na úvodní obrazovce podrobné informace o routeru, připojení k internetu a stav všech aktivovaných bezdrátových sítí (je možno provozovat až 4 sítě). V jednotlivých záložkách je pak možné nastavovat dané služby. Rozhraní je velmi dobře členěno a vzhledem k počtu možností je vše až překvapivě přehledné.

Z hlediska nastavení je potřeba zmínit i další věc - desktopový klient Netgear Genie, který umožňuje uživatelům sledovat stav zařízení a jednotlivých služeb bez přihlašování do webového rozhraní. Zprostředkuje také základní možnosti změny a čtení nastavení, což se hodí například v případě zapomenutí hesla do bezdrátové sítě. Negativně působí zobrazení reklamy na další produkty výrobce (které do programu příliš nezapadá) a trochu nižší by mohlo být i spotřeba operační paměti.

Funkční výbava

Funkčně je na tom Netgear WNDR3800 skutečně skvěle. Z pohledu bezdrátových sítí potěší již zmíněná možnost provozu až 4 sítí naráz (dvě v pásmu 2,4 GHz a dvě v pásmu 5 GHz) a možnost hostující sítě. To se hodí zejména do firem, kdy můžete jednoduše oddělit bezdrátovou síť pro zákazníky a případné návštěvy od vaší vlastní sítě. Radost vám udělá i podpora pásma 5 GHz, které ještě není bezdrátovými sítěmi tolik přesyceno.


Netgear genie


Funkce Clear Channel Selector slouží pro automatickou volbu kanálu bezdrátového připojení (pouze pro 2,4 GHz) a díky dynamické volbě je schopná vyhnout se přetíženým kanálům. Nejedná se o nic nového a řada zařízení dalších výrobců nabízí podobné funkce. Poslední funkcí co se bezdrátových sítí týče je WPS, která umožňuje připojení k zabezpečené bezdrátové síti stisknutím tlačítka na zařízení.

DLNA certifikace zajišťuje, že je router schopen poskytovat služby DLNA serveru. V defaultním nastavení je tato funkce aktivována a po připojení USB disku bez problémů funguje.

Rodičovské zámky, ReadyShare cloud a readyShare print

WNDR3800 nabízí možnost nastavení rodičovských zámků, což je skutečně výborně zpracovaná funkce. Netgear se nesnaží vybudovat proprietární řešení, které by musel vlastními silami udržovat, a místo toho nabízí rodičovské zámky ve spolupráci se službou OpenDNS.

Nastavení probíhá přes klienta v počítači, a to buď přes speciální program Management Utility, nebo přes nástroj Netgear Genie. Konfigurace je v obou případech v češtině a navíc velmi snadná. Vybrat si můžete z 5 úrovní filtrování obsahu, případně si definovat úroveň vlastní. To už ale probíhá ve webovém rozhraní a v angličtině.

Obsah můžete filtrovat podle více jak 56 kategorií, a to od alkoholu přes sociální sítě až po sexuální obsah a phishingové útoky. Navíc je možné nastavit denní dobu, kdy je blokování aktivní. Tato služba je na webu OpenDNS dostupná každému za roční poplatek 20 dolarů. Pro zákazníky Netgearu je ale zcela zdarma.

ReadyShare Cloud slouží pro nastavení vlastního privátního cloudu (jinak řečeno vlastního souborového serveru). Stejně jako u ostatních služeb je nastavení naštěstí jednoduché. Je nutné se zaregistrovat na webu readyshare.netgear.com, přes který budete mít následně přístupný obsah vašeho USB disku zapojeného v domácím routeru. A to nemusíte mít ani veřejnou IP adresu, protože o případné spojení se postarají servery Netgearu. Je ale škoda, že webové rozhraní nefunguje podobně jako třeba Dropbox. V případě ReadyShare cloudu musíte mít totiž pro plnou správu obsahu nainstalovaného speciálního klienta, takže přístup např. k souborům z cizího PC se značně komplikuje. Výhody oproti jiným službám jsou zřejmé. Protože se jedná o váš vlastní cloud, záleží velikost dostupného místa pouze na velikosti disku připojeného k routeru.


ReadyShare Cloud


Stejně jakou u dalších cloudových řešení je k dispozici i mobilní klient – pro zařízení Apple a Android. Oficiální klient Netgear ReadySHARE Cloud je ale z podivných důvodů placený. V případě Androidu je možné jej nahradit bezplatným klientem ReadyNAS Remote (také od Netgearu), který taktéž funguje.

Pokud do USB portu připojíte místo disku USB tiskárnu, můžete využívat funkci ReadySHARE Printer, která umožní jednoduché sdílení tiskárny po síti. K tomu slouží další klient nazvaný Netgear USB Control Center.

Verdikt

Netgear WNDR3800 Premium nás mile překvapil jak svou funkční výbavou, tak svým přístupem. Přestože nabízí pokročilé funkce, jako je privátní cloud či filtrování obsahu, vše je maximální měrou zjednodušeno, aby si s nastavením poradil co nejvyšší počet uživatelů. Pro nastavení vlastního cloudu totiž vůbec nemusíte vědět, jak funguje, nebo co vlastně cloud je. Pochválit je potřeba i kompletní českou lokalizaci.

Za cenu okolo třech tisíc korun získáte velmi slušně vybavený router s podporou 2,4 GHz i 5 GHz technologie pro bezdrátové sítě, čtyřmi gigabitovými porty, vlastním privátním cloudem, bezplatným filtrováním obsahu, podporou IPv6, QoS  a mnoho dalšího. Netgear WNDR3800 Premium patří z pohledu výbavy v dané cenové kategorii rozhodně na špičku a jeho koupí rozhodně neprohloupíte.

Během testu jsme na zařízení neobjevili žádný z vážnějších nedostatků. K těm menším patří jen mírně nadprůměrný design, nedokonalé webové rozhraní služby ReadySHARE cloud a pár úprav by určitě zasloužilo i webové rozhraní samotného zařízení.

 

Hodnocení: 85 %

Cena: od 2 579 Kč (zdroj: Heureka.cz, 1. 12. 2011)

Zapůjčil: Netgear

 

Specifikace

Fyzické specifikace

Rozměry: 223 x 153 x 31 mm (8.8 x 6.0 x 1.2 in)

Hmotnost: 0,5 kg (1.2 lb)

Standardy

IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz

IEEE 802.11 a/n 5 GHz

Pět (5) 10/100 (1 WAN, 4 LAN) gigabitových ethernetových portů s automatickou detekcí připojení

Podpora IPv6

Vlastnosti

680MHz MIPS 32b procesor

Paměť: 8 MB flash a 64 MB RAM

ReadyShare USB rozhraní - podporuje FAT16/32, NTFS čtení/zápis, Ext 2 čtení/zápis, Ext 3 čtení/zápis

Ochrana před Denial-of-service (DoS) útoky a SPI firewall

WPA/WPA2 - PSK a WPA/WPA2 Enterprise

WiFi Protected Setup (WPS)

Pokročilá kvalita služby (QoS)

Pokročilé funkce

Výběr volného kanálu - dynamicky dokáže vybrat vhodný Wi-Fi kanál pro rychlé bezdrátové připojení

ReadyShare Remote - snadný přístup k datům na připojeném USB zařízení

ReadyShare Printer - možnost bezdrátového tisku z PC a Mac počítačů prostřednictvím připojené USB tiskárny

ReadyShare USB - možnost bezdrátového sdílení USB zařízení

Kompatibilní s Apple Time Machine

Live Parental Controls - rodičovská ochrana s možností vlastního nastavení filtrování nebezpečných stránek

Podpora 2,4 i 5GHz pásma

DLNA - streamování multimédií do DLNA kompatibilních zařízení

Sledování objemu přenesených dat

Záruka

2 roky

Obsah balení

Dvoupásmový gigabitový router WNDR3800

Stojánek

Ethernetový kabel

Instalační CD s průvodcem Smart Wizard

Cloud24

Napájecí adaptér

Kompletní specifikace naleznete na oficiálním webu Netgearu.

Byl pro vás článek přínosný?