Hlavní navigace

Recenze: Norton Internet Security 2012

30. 11. 2011

Sdílet

Norton Internet Security patří mezi dlouhodobě spolehlivé bezpečnostní balíky. Drží se v zajetých kolejích vysoké bezpečnosti i nejnovější verze 2012?

V porovnání se svým předchůdcem s označením 2011 nová verze bezpečnostního balíku Norton Internet Security přináší zjednodušené ovládání. Snaží se tak dostat opět o krok blíže k současnému typickému uživateli počítačů, který po bezpečnostním balíků obvykle požaduje, aby spolehlivě pracoval a zároveň ho pokud možno nevyrušoval z práce. Grafické rozhraní prošlo kosmetickými úpravami, stále je však vyhotovena v tradiční žlutočerné kombinaci.

Bezpečností motor balíku i nadále využívá služeb technologie SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response), která staví na kontrole chování jednotlivých procesů a odhaluje podezřelé aktivity. Posílena byla také komunikace s databází sbírající údaje o (ne)závadnosti souborů od členů Norton Community (členství lze při instalaci odmítnout), takže nám program může oznámkovat bezpečnost všech programů, které na počítači máme nebo je nově stáhneme. Vše funguje "samospádem", tedy bez nutnosti častých zásahů uživatele. Download Insight je další bezpečnostní technologie, kterou jsme měli možnost vidět už u předchozích verzí.  Ještě před instalací kontroluje bezpečnost každého souboru, novinkou je v tomto směru poskytnutí informací o předpokládané stabilitě každé z aplikací.

Norton Internet Security 2012

Spolehlivě fungují i všechny další aplikace. Antispam je podle testů redakčních kolegů z USA jedním z nejúčinnějších na trhu, přičemž se automaticky integruje s Outlookem a posune všechny reálné kontakty na bílou listinu. Antiphishingová ochrana je také na solidní úrovni - spočívá totiž jak v kontrole vlastní databáze, tak i v prověřování úmyslů autora sporné webové stránky. Vylepšena byla rovněž technologie Identity Safe, která funguje stejně spolehlivě jako loni, ale navíc výrazně méně vyrušuje vyskakujícími okny.

Rodičovská kontrola netvoří plně integrovanou součást balíku, můžeme se však propojit s existující instalací aplikace Norton Online Family. Funguje to spolehlivě, ale celý systém může někomu připadat poněkud zbytečně složitý - přímá integrace by byla jistě jednodušší. Navíc k programu dostaneme pouze ořezanou verzi, a pokud chceme plnou ochranu svých ratolestí, musíme si připlatit. Na tuto politiku však přistoupila drtivá většina autorů bezpečnostního SW, a tak nezbývá, než ji respektovat.

Norton Internet Security 2012

Historicky se tradovalo, že Norton býval velký nenasyta a vyžadoval tolik výkonu CPU a kapacity paměti, že jsme si při skenování mohli odskočit na svačinku. To již v minulých třech verzích neplatilo a s radostí tak můžeme konstatovat, že ani "dvatisícedvanáctka" na počítači nijak neruší a při brouzdání po internetu běžící sken ani nepoznáme.

Automatizované online zálohování je dnes téměř povinností každého solidního bezpečnostního balíku. Nejinak tomu je i zde, k programu ale dostaneme pouze 2 GB prostoru, za další kapacitu si musíme připlatit. Uživatel, který tuto funkci ocení, tak jistě s radostí učiní, ostatní využijí jiné možnosti, kterých dnes na internetu existuje celá řada.

Zmínku si zaslouží i zdánlivá drobnost, která nám však udělala velkou radost. Aplikace optimalizující spouštění aplikací při startu počítače, kterou jsme si tolik oblíbili na Nortonu 360, se konečně přesunula i do prostředí Norton Internet Security. Lze zde nastavit, které aplikace se budou spouštět se zpožděním nebo které se nebudou spouštět vůbec. Ušetří se tak kapacita operační paměti počítače a spolu s ní i cenné vteřiny, které vás při spouštění počítače dělí od situace, kdy na něm můžete začít reálně pracovat.

Norton Internet Security 2012

 

Verdikt:

PC WORLD TOP PRODUKT 2011Bezpečností balíky od Symantecu se oprávněně staly něčím, s čím jsou ostatní balíky srovnávány. Verze 2012 v žádném případě nezklame a v oblasti bezpečnosti se v porovnání se svým předchůdcem posunula o další krok správným směrem. Za kombinaci vysoké míry zabezpečení a uživatelské přívětivosti udělujeme balíku Norton Internet Security 2012 ohodnocení PC World TOP PRODUKT 2011.

S PC Worldem si navíc můžete obě letošní novinky z dílny Symantecu, tedy Norton Internet Security 2012 a Norton AntiVirus 2012, stáhnout v plné verzi na 90 dní zcela zdarma.

 

Hodnocení: 95 %

Klady: Vyzrálý bezpečnostní balík, přijatelná zátěž hardware, funguje "bez dozoru"

Zápory: Řadu aplikací si musíme přikoupit, vyšší cena

CS24

 

Cena: 1 589 Kč vč. DPH
Výrobce: Symantec

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.