Hlavní navigace

Recenze: OXX Digital Classic – vskutku povedený tranzistorák

29. 8. 2012

Sdílet

 Autor: oxxdigital.com
Poohlížíte se po dalším rádiu do domácnosti nebo na chatu a hledáte moderní a designově působivý přístroj, který nabídne široké možnosti příjmu?

Dnešní recenzí navážeme na nedávnou recenzi internetového rádia OXX Digital Tube, které nás svým výkonem a zpracováním přesvědčilo a právem získalo ocenění TOP PRODUKT 2012. Proto nás zajímalo, jak jsou na tom další modely tohoto dánského výrobce, které cílí na jinou uživatelskou skupinu a liší se nabídkou funkcí. Tentokrát se podíváme na zoubek multifunkčnímu modelu Classic, který si poradí s online rádii i podcasty a nechybí mu ani FM a DAB+ tuner.

Vybíráte-li si výrobky podle vzhledu, jistě vás Classic zaujme hned na první pohled. Kombinace retro stylu tranzistoráku s modernou působí elegantně. Vzhled podtrhuje jeden mono reproduktor, který tvoří dominantní část přístroje stejně jako dvě typická ovládací kolečka. Svůj podíl na celkovém vzhledu hraje lesklá povrchová úprava. Vytváří luxusní dojem, ovšem jen při pohledu z dálky. Z blízka se nejedná o nic praktického, což platí především o černém provedení. Prach a otisky prstů na plastu ulpí stejně snadno jako na displeji chytrého telefonu. Decentní hliníkové orámování přední části vypadá krásně, ovšem do chvíle než zjistíte, že jde o plastovou imitaci. Kdy už konečně výrobci zavrhnou trend nepraktických lesklých plastů?

Použitelnost ustoupila designu

OXX Digital Classic je multifunkční rádio kombinující internet, FM a DAB+ tunerNa víceřádkovém displeji se zobrazuje dostatek informací. Jejich množství a typ lze v určitých případech přepínat a vhod přijde také regulace úrovně podsvícení ve třech stupních. Bohužel celkový dojem kazí fakt, že není využita celá plocha vyhrazeného prostoru pro displej. Trocha textu vycentrovaného na střed nepůsobí úplně ideálním dojmem.

Bohužel již nelze hovořit o jednoduchosti a elegantnosti ovládání jako v případě modelu Tube. Ovládacích tlačítek je příliš, přitom pro předvolby jsou pouhé 4. Pravděpodobně v tomto použitelnost ustoupila designu, což je velká škoda. Jedno otočné kolečko slouží pro ovládání hlasitosti, druhým se pohybujete v menu a jeho stisknutím stvrzujete výběr. Do rychlého menu se lze dostat točením tohoto kolečka a tlačítkem „Menu“ se ocitnete v hlavní nabídce. V závislosti na druhu nabídky ji opustíte pouhým otočením kolečka nebo stisknutím „Back“. Pro zobrazení více informací na displeji o přehrávané skladbě je nutné stisknout „Info“. Také se vám z toho zamotala hlava? O něco lépe by na tom mohl být model Classic V, který je orientovaný na výšku a má jen jedno hlavní ovládací kolečko.

Vlk v rouše beránčím

Nenechte se zmást lacinou plastovou úpravou, o kterou se budete muset starat. Tělo OXX Digital Classic je vyrobeno ze akusticky laděného dřeva, jen to navenek zdařile maskuje. Osazeno je širokopásmovým mono reproduktorem o výkonu 5 W, jehož projev rozhodně neurazí a dokáže zahrát i nízké basy. Svůj podíl na to mám bassreflexový nátrubek a víceúrovňový ekvalizér, pomocí nějž si kvalitu zvuku upravíte dle libosti. Stereo výstup je možné získat do sluchátek, případně externích reproduktorů.

Multifunkční ďábel

Dříve než se dostaneme k jednotlivým funkcím, stojí za pozornost a pochvalu způsob jejich přepínání. Není totiž nutné otevírat menu a složitě hledat požadovanou funkci. Pro přepnutí je tu vyhrazeno tlačítko, které slouží k cyklickému přepínání mezi funkcemi. Praktická a funkční věc, která zpříjemní každodenní používání.

Pro snazší filtrování názvů stanic nebo skladeb přehrávaných prostřednictvím síťe z počítače nás zaujala možnost vyhledávání, v jejímž případě stačí zadat název skladby/rádia nebo alespoň počáteční písmena. Nápad je to dobrý, především z důvodu minima tlačítek pro rychlou volbu, ale realizace pokulhává. V konečném důsledku funkci zřejmě moc často využívat nebudete, jelikož vyhledání trvá hodně dlouho. Za tu samou dobu zvládnete stanici nebo skladbu najít ručně, obzvláště ve chvíli, kdy máte vytvořené playlisty. OXX Digital Classic je stylové retor rádio, jen škoda plastové lekslé povrchové úpravy

Pokud vám na Tube scházel analogový FM tuner, čímž se jeho použití pro někoho snižovalo, nyní zklamáni nebudete. Zisk teleskopické antény je velký a podařilo se nám s ní chytit všechny stanice, na které jsme v dané lokalitě zvyklí z dalších rádií. Na analogovém FM rádiu není moc co představovat. Podporuje RDS, jen škoda, že neumí automatické vyhledávání frekvencí.

Současný stav DAB (Digital Audio Broadcasting) v České republice lze vystihnout jedním slovem, bída. Proto jsme neměli možnost tuto součást otestovat. Nicméně jedná se určitě o zajímavou investici do budoucna, která se neztratí, pokud nebydlíte na samotě u lesa. Ještě v průběhu letošního roku by mělo dojít ke spuštění třetího pásma (Band III) ve všech krajských městech. Otázkou však zůstává, kolik rádií se do toho pohrne a jaký datový tok nabídnou.

Classic je dále vybaven line-in vstupem, díky čemuž k němu připojíte například svůj iPod/iPhone a můžete si přehrávat hudbu uloženou v jeho vestavěné paměti. OXX Digital Classic můžete využít rovněž jako budík, k čemuž vám poslouží dva časy. Probudí vás naposledy přehrávanou skladbou nebo rádiem, v případě jejich nedostupnosti pípáním.

Internet je jeho kamarád

Pro připojení do domácí sítě poslouží kabelové připojení (RJ-45) případně bezdrátový standard 802.11b/g. Podporuje DLNA i sdílení souborů v rámci sítě z ostatních zařízení. Dále se nemá cenu opakovat, pokud vás zajímají podrobnosti ohledně sítě, podívejte se na recenzi Tube.

Rozdíl je v nabídce bonusové online služby. Pokud Classic zaregistrujete na serveru wifiradio-frontier.com, získáte možnost spravovat oblíbené stanice a podcasty pohodlnějším způsobem přímo skrze váš webový prohlížeč. Ve srovnání s nedávno testovaným modelem Tube, který využíval službu reciva.com, nabízí služba Frontier zhruba o pětinu méně stanic. Nicméně stále platí, že pokud vám náhodou nějaká chybí, lze ji navrhnout. Co se týče podcastů, ty jsou přímo v databázi služby a můžete listovat vybranými podcasty nejen Českého rozhlasu ale i dalších stanic. Ovšem k dispozici je pouhý zlomek nabídky a vlastní podcasty přidat nelze. Za toto Frontier si zasluhuje veliké mínus.

OXX Digital Classic je v bílé barvě fenomální podobně jako produkty Apple

Verdikt

Přítomnost víceřádkového displeje s sebou přináší více informací, což je pozitivní nejen při filtrování obsahu, protože vidíte více položek najednou. Na druhou stranu to znamená více anglického textu a ve spojení s ovládáním pomocí několika tlačítek uživatelsky ne zrovna dvakrát komfortní zážitek, proto Classic nemusí vyhovovat každému.

Ačkoli se jedná o mono rádio, za dané peníze dostanete solidní zvuk, který se v kuchyni, ložnici nebo na chalupě neztratí. Samozřejmě nedosahuje kvalit modelu Tube, ke kterému mu chybí další reproduktor a subwoofer, nicméně stále se jedná v dané kategorii o nadprůměrný hudební zážitek. Vhod určitě přijde přítomný FM tuner a line-in vstup. DAB+ tuner je investicí do budoucna, ale případně lze zakoupit model bez digitálního tuneru.

OXX Digital Classic můžete pořídit ve třech barevných kombinacích - famózní bílé ala Apple, extravagantní modré a decentní černé. Daní za skvělý design je nutnost neustále otírat prach a otisky prstů, které na zařízení ulpí samy.

 

Hodnocení: 75 %
Cena: od 2 999 Kč (zdroj: Heureka, 27. 7. 2012)

 

CS24

Technické specifikace

Displej: víceřádkový, monochromatický
Konektivita: 802.11b/g, RJ-45
Výstupy: sluchátkový 3,5mm jack
Vstupy: line-in
Reproduktor: mono
Podporované formáty: MP3, WMA, Real Audio, OGG, AAC
Podporované služby: podcasty
Rozměry: 250 x 130 x 130 mm
Napájení: pouze externí


Autor se již od útlého dětství věnuje IT a je autorem mnoha lokalizací softwaru do češtiny. Ve volných chvílích píše Buchtič blog převážně o IT a herním průmyslu.

Byl pro vás článek přínosný?