Hlavní navigace

Recenze: PowerLine adaptéry TP-Link TL-PA511

24. 7. 2012

Sdílet

 Autor: TP-LINK
Otestovali jsme sadu powerline adaptérů TP-LINK TL-PA511KIT, které slouží pro přenos dat po elektrických rozvodech. Jaké jsou jejich výhody a kde najdou uplatnění?

Pokud si chcete vybudovat domácí síť a zároveň nechcete tahat kabely po celé domácnosti a provrtávat zdi, můžete buď propojit celou síť bezdrátově nebo zvolit přenos po elektrických rozvodech, který nabízí vyšší rychlosti než většina bezdrátových sítí. Adaptéry TP-Link z řady AV500 slibují přenosovou rychlost až 500 Mbit/s, které na bezdrátové síti dosáhnete jen obtížně.

TP-Link prodává své adaptéry buď samostatně, nebo rovnou ve startovacím kitu po dvou kusech, který jsme pro vás otestovali. V krabici jsme krom samotných adaptérů našli také jednoduchý obrázkový návod, podle kterého adaptéry zprovozní i lajk, a dva síťové kabely, které budete potřebovat pro připojení počítačů.Adaptér TP-LINK AV500

Jak je znázorněno v návodu, adaptéry je nutné pro maximální výkon zapojit přímo do elektrické zástrčky, protože při zapojení do rozdvojky či do prodlužovačky dochází k rapidnímu poklesu rychlosti. V tomto ohledu má model TL-PA511 značnou nevýhodu před modelem TL-PA251, který nechává zástrčkou přístupnou pro další elektrický spotřebič.

Po zapojení adaptérů a připojení kabelů k počítačům začnou oba adaptéry automaticky komunikovat a síť začne fungovat. Pokud bydlíte v domě se sdílenými elektrickými rozvody, nabízí TP-Link možnost šifrování přenášených dat. To se provede tzv. párováním adaptérů - stisknutím tlačítka párování na jednom adaptéru a následně stisknutím tlačítka párování na druhém adaptéru (v limitu 120 vteřin).

Adaptéry se poté spárují a vzájemnou komunikaci chrání pomocí AES šifrování. V tomto ohledu ale mohl TP-Link trochu zapracovat, protože není jasné, zda je provoz šifrován či nikoli. Pokud by například dioda změnila barvu, či existovala speciální dioda pro šifrování, byl by proces jasnější. Takto se musíte spolehnout sami na sebe, že jste zařízení spárovali dobře a vaše data jsou zabezpečena.

TP-Link k adaptérům na přiloženém CD dodává také nástroj pro jejich správu, kde můžete nastavit například QoS dle toho, jak chcete síť využívat (online hry, VoIP apod.). K dispozici je i pokročilé nastavené priorit. V nástroji vidíte všechny adaptéry ve vaší síti a také přenosové rychlosti, které mezi sebou navázaly. Ty se bohužel v reálu liší. Nástroj pro správu je určen především pokročilým uživatelům a nikoli začátečníkům. TP-Link to dobře ví. Díky snadnému nastavení zabezpečení pomocí tlačítek se však bez nástroje pro správu bez problémů obejdete.

Přenosová rychlost závisí na stavu vašich rozvodů

Za výhodu powerline adaptérů vůči bezdrátové síti považujeme papírovou rychlost a dosah. Stejně jako u Wi-Fi se rychlost spolu s přenosovou vzdáleností snižuje. TP-Link u svých adaptérů TL-PA511 slibuje přenosovou rychlost až 500 Mbit/s. Realita ve vaší domácnosti ale může být jiná, neboť rychlost hodně záleží na stavu elektrických rozvodů.

To samozřejmě není vinou výrobce, ale je to dané použitou technologií, které závisí na kvalitě rozvodů. V našem případě jsme adaptéry testovali na elektrických rozvodech starších 15 let (přibližně 15 až 50 dle místnosti). Propustnost jsme měřili programem iperf ve 40 běžících vláknech.

Naměřené hodnoty odpovídaly našemu očekávání, že dané elektrické rozvody budou nejslabším článkem testu. Při měření ve stejné místnosti jsme dosáhli průměrné přenosové rychlosti 170 Mbit/s a při měření z vedlejší místnosti dosáhla propustnost v průměru 100 Mbit/s. Při měření mezi adaptéry rozdílných patrech (a ne přímo v místnostech pod sebou) jsme dokonce dosáhly průměrné přenosové rychlosti pouze 38 Mbit/s. Výrobce udává přenosovou vzdálenost až 300 metrů, to jsme bohužel nemohli otestovat. Protože nevíme, jak dané rozvody v budově vedou, nemůžeme ani odhalit přesné přenosové vzdálenosti.

Naměřené přenosové rychlosti jsou tedy znatelně nižší, než maximální rychlost udávaná výrobcem a také nižší, než zobrazuje nástroj pro správu adaptérů. Něco jde na úkor režie samotného přenosu, většinu však přisuzujeme starým elektrickým rozvodům. Přenášený signál v elektrických rozvodech totiž podléhá odrazům, rušením a útlumu, který se v každé budově bude lišit. Tyto negativní vlivy pak způsobují ztrátu přenášených dat a nutnost jejich opětovného přenesení, což propustnost sítě znatelně snižuje.

Verdikt

Pokud uvažujete o koupi adaptérů pro přenos dat po elektrické síti, doporučujeme nejprve ověřit stav a věk vašich rozvodů. Dle toho se totiž odvíjí přenosová rychlost, která nebude nikdy ideální a ke ztrátám bude docházet v každé budově.

TP-Link musíme pochválit za povedený design a bílou barvu, která dobře splyne s okolní stěnou a zároveň za jednoduchou instalaci a manipulaci se zařízeními. Potěší také úspora energie, neboť se adaptéry po 5 minutách nečinnosti (při vypnutém počítači) automaticky převedou do režimu spánku.

Přenosové rychlosti pro nás byly zklamáním, nicméně jak jsme již zdůraznily výše, připisujeme to spíše na vrub budově a samotné technologii, nikoli konkrétním zařízením. Samotná cena adaptérů je poměrně nízká, pokud ale postavíte na adaptérech celou domácí síť, vyjde vás to na pár tisícovek.

soutez_casestudy

 

Hodnocení: 70 %
Cena: od 920 Kč (zdroj: Heureka, 24. 7. 2012)

Byl pro vás článek přínosný?