Hlavní navigace

Recenze: Sony Xperia T - Bondův telefon je pro nás trochu zklamáním

8. 11. 2012

Sdílet

 Autor: Sony
Sony Xperia T představuje několik dobrých nápadů, které poněkud pohřbívá nevyvedené tělo přístroje.

Stejně jako starší Sony Xperia Ion se i Xperia T chlubí některými solidními vlastnostmi: například displejem s vysokým rozlišením, dvoujádrovým procesorem s taktem 1,5 GHz a 13megapixelovým fotoaparátem, jehož výsledkem jsou působivě vypadající fotografie a videa. Sony velice zdůrazňuje fakt, že model Xperia T využívá Daniel Craig v nejnovější bondovce, Skyfall. Bohužel smartphone trpí těžkopádným a nepříliš atraktivním designem, který je v porovnání s jinými "androidími“ smartphony dneška poněkud zastaralý.

Design

Při rozměrech 129 x 67 x 9,4 milimetrů je Xperia T menší než většina ostatních high-endových smartphonů s Androidem, jako je Samsung Galaxy S III nebo LG Optimus G. Velký 4,55palcový displej s rozlišením 1 280 x 720 pixelů je ostrý a jednoduše čitelný, přičemž využívá stejnou technologii zpracování obrazu jako řada televizí Bravia od stejné značky.

Naneštěstí Sony učinilo některé pochybné volby v oblasti designu, kvůli kterým nemáte z používání Xperie T takový zážitek jako z používání některých rivalů. Přestože je Xperia T relativně malá, její zadní část je konkávně, tedy vydutě zaoblená, kvůli čemuž se špatně drží v jedné ruce. (Takový Galaxy Nexus, který je zaoblený konvexně – tedy vypoukle – neohrabaností Xperie T netrpí.)

Tělo přístroje je tvořeno hlavně matným plastem. Tlačítka jsou na něm umístěna velice nešikovně, takže je používání Xperie T zkouškou trpělivosti. Na rozdíl od většiny moderních smartphonů má tento model tlačítka pro zapínání, změnu hlasitosti a ovládání fotoaparátu umístěna těsně u sebe v pravé spodní části telefonu. Nejen, že je tato tlačítka složité zmáčknout, když telefon normálně držíte, ale také vám nedovolují držet Xperii pevně, aniž byste omylem změnili hlasitost nebo zařízení uspali – nám se tyto „nehody“ stávaly poměrně často.

Výkon

Xperia T běží na 1,5GHz dvoujádrovém procesoru Qualcomm S4 a 1 GB RAM. Procesor telefonu naní tak výkonný jako čtyřjádrové čipsety uvnitř Optimu G nebo Galaxy Note II, ale přesto neměla Xperia T žádný problém se spouštěním jakýchkoliv aplikací či her, které jsme na ni naložili. Tím neříkáme, že její plnění úkolů bylo dokonalé - telefon čas od času na sekundu nebo dvě zamrzl, poté však začal znovu reagovat. Přestože se to nedělo tak často, stávalo se to ve velmi nevhodnou chvíli, třeba když jsme chtěli rychle odpovědět na textovou zprávu nebo pořídit snímek fotoaparátem.

Nový telefon od Sony je vybaven nevyjmutelnou baterií s kapacitou 1 850 mAh, která vydržela pouze 5,5 hodiny na jedno nabití při středním zatížení, tedy aktivitách typu kontroly e-mailů, telefonování a stahování aplikací. Díky této zkušenosti doporučujeme s sebou na cesty nosit náhradní nabíječku, abyste zamezili vypnutí telefonu uprostřed pracovního dne.

Xperia T má v základu 16 GB vnitřního úložiště, ale můžete přidat více díky slotu na microUSB karty umístěnému na pravé straně zařízení.

Software

Xperia T je vybavena speciálním rozhraním Timescape od Sony, kterým je nadstaven operační systém Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Timescape vypadá, jako by telefon běžel na starší verzi Androidu, a esteticky jej hodnotíme jako krok zpět oproti standardnímu rozhraní Holo Androidu Ice Cream Sandwich bez příměsi. Funkci některých z ikon je složité rozpoznat a přestože animace vypadají krásně, některé uživatelský zážitek nezlepšují.

Nadstavba má několik světlých bodů – třeba vás nechá v menu telefonu nastavit různá témata a jeho vylepšený panel stavu vám umožní přepínat mezi různými nastaveními – ale celkově je poměrně ošklivá.

Přestože je Xperia T dodávána s Androidem Ice Cream Sandwich, má Sony dobrou historii vydávání aktualizací telefonů, a tento smartphone pravděpodobně nakonec dostane Android 4.1 (nebo 4.2) Jelly Bean.

Fotoaparát

Byli jsme celkem příjemně překvapeni 13megapixelovým fotoaparátem Xperie T – fotografie, které jsme telefonem pořídili, vypadali ostře, přestože trošičku vybledle, a fotoaparát si vedl dobře i v prostředí s nízkou úrovní světla. Jedním z nejlepších prvků je schopnost Xperie Tspustit aplikaci pro fotoaparát a pořídit snímek i z režimu spánku telefonu: stačí na pár sekund stisknout tlačítko závěrky. Je to mnohem rychlejší a praktičtější než kdybyste museli nejprve probudit telefon. Možná právě díky tomu neminete dobrou momentku, jakou máte možnost vyfotit párkrát za život.

Zatímco Xperia T hodně dobře fotí, schopnosti nahrávání videa jsou mnohem méně uspokojivé. Videa natočená v režimu Full HD 1080p se projevovala zvláštním „želé“ efektem a byla překvapivě neostrá – podobně jako na modelu Xperia Ion. Integrovaný mikrofon Xperie T odváděl při záznamu zvuku dobrou práci, ale celkově je fotoaparát telefonu mnohem lépe přizpůsoben pořizování statických snímků než videu.

 

Verdikt

V některých ohledech je Xperia T opakováním předchozího velkého telefonu od Sony, Xperie Ion: Oba modely mají skvělé fotoaparáty, ale trpí nepraktickým hardwarem a softwarem. Je potřeba zdůraznit, že má Xperia T lepší obrazovku a rychlejší procesor než její starší sourozenec, nicméně tato zlepšení příliš neznamenají, když ji její design činí nepohodlnou na držení a používání. Nadstavba Androidu Timescape fungovala na Ionu (který byl prodáván s Androidem 2.3), ale to, že se se stejnou nadstavbou setkáváme u Xperie T jen podtrhuje náš pocit, že tento telefon je spíše krokem zpět než krokem dopředu. Pokud tento pocit smícháme s náhodným občasným zamrznutím a bugy, vyjde nám podprůměrný telefon. Xperii T možná používá James Bond, ale nemusíte si z něho brát příklad pokaždé.

 

soutez_casestudy

Hodnocení: 75 %

Cena: od 11 444 Kč (zdroj: Heureka.cz, 8. 11. 2012)

Byl pro vás článek přínosný?