Hlavní navigace

Recenze: Website X5 Evolution 9 pomůže s tvorbou webu

12. 3. 2012

Sdílet

Italská firma Incomedia je tady s novou verzí svého programu Website X5 Evolution. Jako obvykle, krabicová verze neexistuje, takže si musíme vystačit s verzí staženou. Hned na první pohled také zjistíme, že nová verze o 10 euro podražila. Otázka zní - právoplatně?

Kdo někdy potřeboval vytvořit webové stránky, dobře ví, že možností je spousta. Pochopitelně toU nejpohodlnější je zaplatit nějakému profíkovi. Podle jeho kvalit (případně drzosti) pak získáme výtečné či nevalné stránky za mírný či nehorázný peníz. Druhou možností je vlastní boj. Ostřílený profík se ničeho nebojí a webovou stránkou zvládne levou zadní, pro amatéra se však příprava webových stránek může stát zlým snem. Šikovný software, který většinu práce udělá za nás, pak může mít cenu zlata.

Grafika není nic moc

V podobném případě se nám program Website X5 Evolution může zatraceně hodit. Instalace je pohodlná a nečekaně svižná, firma Incomedia však pracuje s aktivačním klíčem, což osobně považujeme za nepříjemný krok navíc, který navíc program navždy přikove k jedinému počítači.

Ve chvíli, kdy začneme na webové stránce pracovat, oceníme maximální jednoduchost. Na solidní stránku nám postačí pouhých pěr kroků - vybrat šablonu, naplánovat stránku, připravit stránku, doplnit pokročilé funkce a poslat na web. Slabinou je skutečnost, že práci musíme pokaždé zahájit základním nastavením, které pátrá po informacích, do kterých programu nic není (e-mailová adresa je jednou z nich).

Zvolíme šablonu

Na druhé straně platí, že až do posledního kroku nebudeme připojení k internetu vůbec potřebovat. Teprve o krok později zjistíme, že software není zase tak zvědavý, protože e-mail se automaticky změní na ikonu Napiš mi, jméno zase na název stránky. Ovšem ne každý e-mailovou adresu na své webové stránce chce.

Potom si už jen do libosti prohledáváme více než solidní katalog šablon a pohrajeme s fonty a barvou. Pokud si navíc v nabídce 1 500 šablon nevybereme, máme k dispozici Template Editor. V dalším kroku se dostaneme i k místu, kde můžeme přidat heslo. Stránky nemají problémy s přidáním počítadla návštěv, což bývá častým problémem těch nejjednodušších softwarů. Také vložení tabulky, formuláře či flashového videa není nijak složité.

Některé možnosti vypadají až moc divoce

I nová verze si zachovala jednoduché ovládání, ale objevily se i komplexnější nástroje, od grafického editoru až po možnost přímého vkládání kódu. Devítka připravuje kód HTML5 a CSS 2.1/3.

Verdikt

Z toho, co jsme napsali výše, je jasné, že i devátá verze softwaru Website X5 Evolution je zaměřena na amatéry, kterým solidně splní, co firma slibuje: pohodlnou přípravu obstojně vypadajících webových stránek.

 

Hodnocení: 75 %

Pro: Jednoduchý program pro amatéry

Proti: Program je občas příliš zvídavý

 

Výrobce: Incomedia

CS24

Cena: cca 1700 Kč

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.