Hlavní navigace

Red Hat Enterprise Linux 6 nabízí řadu cloudových novinek

Odhalení produktu Red Hat Enterprise Linux 6, které proběhlo v tomto týdnu, potvrdilo cloudové novinky, které tato platforma chce nabídnout.
Petr Šverák 12. 11. 2010

Sdílet

Představitelé společnosti Red Hat využívají příležitosti k dokazování, že jejich nejnovější platforma je připravena na cloudové využití a vyzdvihují její rozšiřitelnost, flexibilitu a otevřenost. Red Hat Linux není podle nich jen "skvělý produkt, který naruší serverový ekosystém společnosti Microsoft" a varianta k vysoce ceněným RISC/Unix architekturám, ale má jít také o "vůdčí řešení ve stavbě privátních cloudových řešení zítřka." Alespoň to tvrdí produktový a technologický ředitel společnosti Red Hat Paul Cormier.

Mezi 1 800 vylepšeními v RHEL jsou zdokonalení, která mají pomoci čerpat vyšší výkon z hardwaru datových center, což je výsledkem úzké spolupráce společnosti s firmami jako Cisco, IBM, HP a jinými významnými dodavateli hardwaru. Jádro bere v úvahu propojenost struktury datových center a cloudové prostředí a umožňuje platformě optimalizovat pracovní vytížení pro nespočet procesorů a to tou nejúčinnější cestou, vysvětluje Jim Totton, viceprezident Platform Bussines Unit u společnosti Red Hat.

Díky zaměření na podniky, které se snaží snížit náklady na provoz datových center, verze 6.0 nabízí více funkcí pro správu napájení, což by potenciálně mohlo zvýšit účinnost užití energie o 20 procent oproti verzi 5.5. Inženýrům společnosti Red Hat se povedlo tohoto dosáhnout pomocí ladění algoritmů pro rozmanité utility tak, aby došlo k vypnutí komponentů a částí systémů, které nejsou používané.

Dále platforma nabízí adminům nový soubor ovládacích prvků pro vytváření profilů, aby lépe vyhovovaly konkrétním architekturám; administrátor například může nastavit kolik paměti, síťové šířky pásma a jiných zdrojů daný systém spotřebuje. Tyto profily mohou být přenášeny plus společnost Red Hat nabízí pár předpřipravených profilů, jenž jsou vytvořeny tak, aby vyhovovaly běžným architekturám data center. Tato funkce také například umožní adminům nastavit, který virtuální host má vyšší prioritu.

Společnost Red Hat také přidala Svirt, což je na SELinuxu založené bezpečnostní vylepšení pro virtualizaci, jež může být využito k zakázání přístupu virtuálním hostům ke zdrojům jako jsou soubory, síťové porty a aplikace. To podle vyjádření společnosti Red Hat tvoří dvouvrstvě kontrolovaný a vyvažovaný systém, kde škodlivý host hledající cestu k nalezení způsobu, jak zneužít chybu ve virtualizační vrstvě, může mít zablokovaný přístup ke zdrojům, virtualizovaným hostům nebo k hostitelské platformě.