Hlavní navigace

Red Hat prosazuje standardizaci Linuxu pro 64bitové servery ARM

1. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Red Hat
Společnost vytvořila verzi operačního systému Linux, kterou lze používat pro test procesorů a hardwaru postaveného na 64bitové architektuře ARMv8-A.

Nová linuxová distribuce je založena na platformě Red Hat Enterprise Linux (RHEL) a je součástí partnerského programu, který Red Hat spustil ve středu pro potenciální výrobce hardwaru s architekturou ARM.

„Neříkáme tomu RHEL, ale jde o funkční, nepodporovaný operační systém určený pro vývojářské aktivity našich partnerů,“ vysvětlil Mark Coggin z Red Hatu. Red Hat se pomocí nového projektu snaží hardwarové výrobce přimět k vytvoření standardní implementace specifikace ARMv8-A. Společnost ARM vlastní procesory nevyrábí, místo toho prodává licence svých návrhů třetím stranám.

Standardní implementací se rozumí stav, kdy si spotřebitelé budou moci servery ARMv8-A koupit od jakéhokoliv výrobce a budou mít přitom jistotu, že jejich 64bitový operační systém a software budou fungovat bez ohledu na to, kdo vyrobil serverový procesor.

„Chceme se vyhnout stavu, kdy pro spuštění ARMové implementace od AMD potřebujete jednu linuxovou distribuci a pro spuštění implementace od Broadcomu zase jinou,“ oznámil Coggin. K rychlejší standardizaci přispěly také specifikace Server Base System Architecture a specifikace od organizace Linaro Enterprise Group. Nepojmenovaná distribuce od Red Hatu používá obě.

Red Hat věří, že svými aktivitami ovlivní nejen výrobce procesorů, ale také tvůrce hardwaru a originálního vybavení. Zatím získal podporu od společností Advanced Micro Devices, American Megatrends, AppliedMicro, Broadcom, Cavium, Dell a Hewlett-Packard.