Hlavní navigace

Regálové reproduktory Klipsch R-15M

8. 8. 2015

Sdílet

 Autor: Klipsch
Jestliže nepotřebujete ozvučit velkou místnost, ale třeba jen pracovnu či ložnici, vystačíte si s regálovými reprosoustavami.

Tento typ reproduktorů samozřejmě nemůže chybět v aktuální produktové řadě reprosoustav Klipsch Reference Series, zahrnující kromě několika typů sloupových reproduktorů i subwoofery a centrální i surround reprobedny. K dispozici jsou dva modely regálových reproduktorů, z nichž R-15M má o jeden a čtvrt palce větší středobasový měnič. Logika označení reprobeden Klipsch z řady Reference Series přitom jasně říká, že první číslice znamená počet středobasových měničů a druhá pak informuje o jejich průměru. Model R-15M má tedy jeden středopásmový měnič s průměrem 5 palců (přesněji 5,25, tedy 13,3 centimetrů).

Klipsch R-15M

U všech modelů reprosoustav Klipsch řady Reference Series platí, že jejich hliníkové výškové měniče využívají unikátní technologii Linear Travel Suspension (LTS) a membrány i kopulky středobasových reproduktorů jsou vyráběny technologií tlakového vstřikování grafitu, která jim zaručuje extrémní pevnost při velmi nízké hmotnosti. Při pohledu na měděnou barvu membrán středobasových reproduktorů bychom použití grafitu na jeijch výrobu nehádali. Faktem ale je, že se sejmutou ochrannou mřížkou působí reprobedny velmi efektně.

Menší, ale bytelné

Co do rozměrů jsou reprobedny R-15M poměrně subtilní, ovšem jejich hmotnost (každá z reprobeden váží bezmála 5 kg) dává tušit robustnost konstrukce kabinetů vyrobených z MDF desek i magnetů středobasových měničů. Pod kulatým otvorem bassreflexu se na zadní straně nacházejí i šroubovací svorky pro připojení holých vodičů nebo kabelů zakončených banánky. Kvůli výdechu bassreflexu, který potřebuje odstup, nejsou reprobedny R-15M vhodné k zavěšení na zeď.

Všechny reproduktory Klipsch řady Reference Series mají matně černý kartáčovaný povrch, který v interiéru jistě neudělá ostudu. Možná je ale trochu škoda, že kromě této neutrální verze není k dispozici ještě nějaká jiná barevná varianta.

Malý koncert

S vysokou citlivostí 94 dB/W/m rozehraje reprobedny R-15M každý běžně výkonný zesilovač a bez zkreslení dokážou hrát i s poměrně vysokou hlasitostí. Reproduktorům sedí především jazz, popová hudba či lehký rock. Detailně zahrají výšky a středy, v basové složce jim chybí hutnost, nezbytná například pro taneční hudbu, což ale vyplývá z typu a konstrukce reprobeden.

Klipsch R-15M

Do pracovny i do kina

Regálové reproduktory Klipsch R-15M najdou hned několik různých způsobů využití. Po připojení ke stereozesilovači mohou sloužit ke kvalitnímu ozvučení středně velkých místností typu pracovny či ložnice, aniž by o sobě dávaly vědět tak výrazně (co od rozměru i hlasitosti zvuku), jako reproduktory sloupové. Rovněž se ale velmi dobře hodí i jako surround reproduktory domácího kina, sestaveného z dalších kousků z řady Klipsch Reference Series.

Cloud22

Dvojice reproduktorů Klipsch R-15M vyjde na 6 tisíc korun, což je v této kategorii možná trochu vyšší cena, ovšem zvukový zážitek z nich je určitě vysoce nadprůměrný.

Technické specifikace

Typ soustavy

2pásmový regálový systém s bassreflexem

Repro (výšky/basy)

25/133 mm

Celkový výkon (dlouhodobý/krátkodobý)

85/340 W

Frekvence

62-24 000 Hz (+/- 3dB)

Impedance

8 Ohm

Připojení

jednoduché svorky

Rozměry a hmotnost

318 × 178 × 206 mm, 4,7 kg