Hlavní navigace

Registrace žádostí o nové generické domény obnovena

22. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Společnost ICANN oznámila, že obnovila provoz systému pro příjem návrhů na nové domény nejvyšší úrovně. Ten byl kvůli softwarové chybě odstaven 12. dubna.

ICANN v pondělí oznámila, že její systém pro příjem žádostí o nové generické domény je opět v provozu. Provozní ředitel společnosti Akram Atallah oznámil, že se registrovaní žadatelé mohou znovu přihlásit, zkontrolovat již podané žádosti a případně podat další. Systém bude podle něj otevřen do pondělí 30. května do 23.59 univerzálního času. Do té doby by měl být systém ještě třikrát odstaven vždy na dvě hodiny z důvodu údržby.

„Během uplynulých týdnů jsme opravili technickou chybu, kvůli které byl systém odpojen,“ oznámil Atallah. „Na základě reakcí uživatelů jsme také zlepšili celkový výkon systému a jeho funkci náhledu v HTML.“ ICANN dříve vysvětloval zpomalení systém velkým náporem žadatelů před koncem původního termínu.

ICANN odpojila systém registrací 12. dubna poté, co vyšlo najevo, že někteří uživatelů mohou zobrazit přílohy žádostí odeslané konkurenčními subjekty a také zjistit jejich přihlašovací jména. Společnost ale prohlásila, že nenašla žádné stopy toho, že by do systému někdo nezákonně pronikl. Datum ukončení příjmu žádostí bylo původně stanoveno na půlnoc 12. dubna a později, když systém nestíhal přijímat žádosti, posunuto na 20. dubna. Po odstavení systému byl termín ukončení odložen na neurčito.

Kolektivní vedení společnosti se rozhodlo rozšířit počet generických domén v červnu loňského roku. K současným 22 by měly přibýt minimálně desítky dalších. Tento krok kritizují většinou vlastníci ochranných známek, kteří si stěžují zejména na zvýšení nákladů a administrativy spojené se zajištěním a udržováním všech potřebných registrací, pokud nechtějí riskovat zneužití nových domén různými podnikavci a překupníky.

Předtím, než byl systém pro příjem žádostí odstaven, překročil počet žádostí dva tisíce. Je možno očekávat, že do konce května jich ještě hodně přibude. ICANN prozatím utržila na poplatcích spojených se žádostmi zhruba 350 milionů dolarů (necelých 7 miliard korun). Po ukončení příjmu bude rozbor žádostí probíhat v dávkách a nové domény by měly být zřízeny během následujícího roku.

Byl pro vás článek přínosný?