Hlavní navigace

Regulátoři EU virtuální měnu BitCoin dosud neuznali

 Autor: © auryndrikson - Fotolia.com
Ještě před jedním nebo dvěma roky leckdo předpovídal virtuální měně Bitcoin rychlý konec, ale jak se zdá, pravý opak je pravdou.
zap 9. 12. 2012

Sdílet

V tomto týdnu upoutala pozornost informace, že Bitcoin-Central, směnárna, která se specializuje na virtuální hotovost, získala právo operovat jako banka. Tato směnárna je jednou z mnoha, které mění bitcoiny –měnu generovanou a existující pouze v počítači – za měny existující v reálném světě.

Podle evropského práva by to znamenalo, že Bitcoin-Central se stává provozovatelem platebních služeb (PSP – Payment Services Provider), který má mezinárodní bankovní ID, stejně jako například PayPal či WorldPay. A každé uznané PSP má právo vydávat vlastní debetní platební karty a provádět v reálném čase finanční transfery s ostatními bankami.

Bitcoin (BTC) je decentralizovaná digitální měna, nemá žádného centrálního vydavatele. Místo toho zajišťuje transakce a verifikace v síti klientů peer-to-peer. Virtuální měna Bitcoin vznikla v roce 2009 a odhaduje se, že v oběhu je 10,5 milionů bitcoinů. Celkový počet je kontrolován algoritmicky (nové bitcoiny jsou formálně uvolněny do oběhu podle množství výpočetního výkonu, kteří uživatelé spotřebovali na určité obtížné výpočetní úlohy, a do roku 2140 by měl dosáhnout pevného stropu 21 milionů).

Současná směnná hodnota je 13 dolarů (270 korun), ta maximální byla přibližně dvojnásobná v létě minulého roku. V současné době akceptuje měnu BitCoin přes 1 000 obchodníků a weby jako Wikileaks, Internet Archive nebo Free Software Foundation v ní přijímají dary na svůj provoz. Objevují se také startupy, které plánují nabízet off-line platební karty, které by umožňovaly platit či mít kredit v bitcoinech.

Mezi uživateli převládají nadšenci pro nové technologie, ale anonymita a bezpečnost transakcí začíná vést ke kontroverznímu přílivu některých kriminálních skupin, například nabízejících nástroje ke zneužití nově objevených slabin (zero-day). Tento fakt, stejně jako obtížná zdanitelnost obchodů ve virtuálních měnách, poutá pozornost většiny států a jakékoli kroky v oficiální podpoře této měny jsou vzácné a překvapivé.

Vzhledem k tomu, že došlo k řadě desinterpretací, vydala Bitcoin-Central 8. prosince následující upřesnění. „Paymium, společnost stojící za Bitcoin-Central, uzavřela partnerství se společností Aqoba, která je registrovaným PSP a jehož finanční infrastruktura je postavena na službách banky Crédit Mutuel Arkéa. Paymium pracuje se společností Aqoba jako prostředník umožňující jednotlivcům i korporacím výměnu měny Bitcoin a může takto legálně operovat v rámci evropského regulačníhotrhu. Nicméně Paymium není bankou ani PSP a nehodlá na tom nic měnit.“