Hlavní navigace

Retina displej nového iPadu je skvělý, ale za jakou cenu?

11. 3. 2012

Sdílet

 Autor: Apple.com
Apple ve středu 7. března představil nový iPad. Největším tahákem tabletu je bezpochyby jeho displej, který je s rozlišením 2048 x 1536 pixelů nejlepším displejem nejen mezi tablety, mobilními zařízeními na trhu vůbec.

Apple ve středu 7. března představil nový iPad. Největším tahákem  tabletu je bezpochyby jeho displej, který je s rozlišením 2048 x 1536 pixelů nejlepším displejem nejen mezi tablety,  mobilními zařízeními na trhu vůbec.

Díky novému displeji s hustotou 264 ppi vypadají obrázky nádherně detailně a text působí dokonale hladce. Úžasné rozlišení tabletu s sebou kromě zvýšených nároků na výpočetní výkon nese také jiné, na první pohled ne tak viditelné problémy.

Totiž abyste dokázali na plno využít ponteciál displeje s tak ohromným rozlišením, musí vývojáři upravit grafickou stránku svých aplikcí. Jelikož displej dového iPadu obsahuje čtyřikrát vyšší počet pixelů než jeho předchůdci, potřebují všechny aplikace obrázky a grafiku, která bude dvakrát širší a delší, než bylo dříve zapotřebí. Větší obrázky a grafika zaberou více místa na disku tabletu a protože Apple nenabízí možnost upgrade vnitřního uložiště tabletu a v nabídce zůstávají modely s 16, 32 a 64 GB, radíme vám, abyste se při výběru svého nového iPadu dobře zamysleli, kterou verzi zvolíte.

iPad 2

Podívejme se spolu na některé aplikace přímo z dílen Applu. Srovnání sice není úplně dokonale přesné jelikož Apple tyto aplikace obohatil o některé nové funkce, na to, abyste si udělali obrázek o tom, jak se tyto aplikace musely zvětšit, to však postačí.

Velmi populární aplikace Keynote, služící k vytváření prezentací, se nafoukla z 115 MB na 327 MB. Aplikace Numbers se zvětšila ze 109 MB na 283 MB a Pages z 96 MB na 269 MB. Applem tolik vychvalovaná nová verze iMovie narostla ze 70 MB na celých 404 MB.

Představme si nyní imaginárního majitele nového iPadu ve verzi s kapacitou 16 GB. Protože si pořídil nový iPad hlavně kvůli skvělému Retina displeji, chce využívat speciálně pro tento displej upravené aplikace. Stáhne si tedy do tabletu kompletní iWork, iLife, iBooks, Finy My Friends, Find my iPhone, iTunes a Remote. Tento balík aplikací si z kapacity ukousne 2,24 GB. Pokud vezmeme v potaz, že skutečně dostupná kapacita úložiště s 16 GB je 14 GB vzhledem k tomu, že iPad si 2 GB nechá pro potřeby operačního systému, jsme na 12 GB ještě předtím, než si tento náš imaginární uživatel tabletu stáhne jedinou aplikaci třetích stran, nebo uloží písničky, fotky nebo hry.

Hry, které dříve zabíraly mezi 300 až 500 MB budou po grafické optimalizaci zabírat zhruba 750 až 1500 MB a to vlastně není všechno.

iphoneNejvíce „postiženi“ touto změnou budou majitelé starších zařízení Apple. Některé univerzální aplikace určené pro iPhone i iPad si již prošly grafickými úpravami a narostla jejich velikost.

Uživatelé, kteří chtěli aktualizovat svůj iPhone byli nuceni uvolnit více místa na svých smartphonech, jinak aktualizovat z důvodu nedostatku místa nemohli. Starší iPady a dokonce i nové iPhony nedokáží využít grafický potenciál aplikací určených pro nový Retina displej a přesto nemají jejich majitelé na výběr, budou muset obětovat více místa.

Apple totiž ještě nenabídl možnost, díky které by iPhone při instalaci univerzálních aplikací dokázal potlačit obsah určený pro nové iPady. Co udělají další vývojáři? Budou produkovat grafiku zvlášť pro staré a nové iPady nebo budou nutit starší zařízení zobrazovat podškálovanou grafiku určenou pro Retina displeje, což bude mít za následek úbytek výkonu a větší nároky na kapacitu zařízení?

Dostáváme se do situace kdy iPhony obsahují grafiku, kterou nedokáží použít, nové iPady obsahují grafiku pro starší iPady, kterou jejich uživatelé nechtějí a specifickou grafiku pro iPhony, kterou nepotřebují.

skoleni

Apple si ve snaze udržet cenovou hladinu nových iPadů nemůže dovolit přejít na disky s větší kapacitou, leda by se chtěl vydat cestou tabletu Kindle Fire, který se od začátku prodává pod cenou a Amazon na něm vydělává díky aplikacím.

Co se s tím dá dělat? Apple by měl zapřemýšlet nad možností zvětšení kapacity úložišť iPadů a také iPhonů a hlavně vymyslet způsob, jak zamezit ukládání dat aplikací, které vaše zařízení nedokáže využít. No a pro ty z vás, kteří o zakoupení nového tabletu iPad přemýšlíte máme jednoduchou radu. Místo 16GB verze zapřemýšlejte nad investicí do 32 nebo dokonce 64GB varianty. Úložná kapacita navíc se vám bude hodit.