Hlavní navigace

Revoluce na dosah: Intel pokládá základy sítě 5G

25. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © Natalia Merzlyakova
Intel v poslední dekádě zažehnul již jednu revoluci, a to se svými Centrino procesory, které připojují laptopy skrze Wi-Fi. Firma věří, že mobilní standard 5G bude palivem pro další velkou změnu v oblasti komunikace mezi novou generací přístrojů.

Přechod na 5G připojení umožní daleko rychlejší bezdrátové připojení, než bylo dosud zvykem a změní způsob, jakým jsou součásná zařízení stavěna, tvrdí Aicha Evansová, viceprezidentka pro Platform Engineering Group a manažerka Communications and Devices Group Intelu.

Wi-Fi je v současnosti všudypřítomná, ale zdá se, že budoucnost učiní z možnosti připojit se na mobilní síť skrze notebook běžnou záležitost. Proto Intel vkládá tolik zdrojů právě to vývoje modemů pro laptopy a mobilní zařízení.

Nasazení 5G se předpokládá někdy kolem roku 2020; samotná technologie se stále ještě vyvíjí. Operátoři prohlásili, že 5G poskytne 100x lepší propustnost než 4G síť skrze licencovaná a nelicencovaná spektra.

Intel pomůže s budováním 5G na úrovni samotných zařízení a infrastruktury, řekla Evansová. Jak se smazávají rozdíly mezi jednotlivými formami komunikace, změny se projevují mimo jiné právě v topologii mobilních sítí, užívaných spekter a technologie Wi-Fi, pokračuje Evansová.

Společnost vyrábí stále rychlejší modemy, a nabízí první prototypy vybavení pro základní a rádiové frekvence, aby se mohla vybudovat patřičná infrastruktura.

Intel sám sebe vidí jako klíčového hráče pro přechod na 5G. „Máme unikátní postavení k tomu, aby tomu tak bylo,“ prohlásila Evansová.

5G síť se staví také proto, aby podporovala novou generaci přístrojů internetu věcí a chytrých zařízení pro domácnosti, řekla Evansová. Zařízení pracující se senzory vysílají „bubliny“ informací na krátké a dlouhé vzdálenosti do depozitářů, kde se data analyzují. Nová síť bude podporovat menší dávky informací v pomalejších rychlostech, kdy hlavním účelem této změny je dbát na bezpečnost uživatele a prioritizaci zařízení.

Intel předpokládá, že do roku 2020 bude v oběhu kolem 50 miliard zařízení internetu věcí. Na MWC, mobilním veletrhu, ukazuje 5G své skutečné možnosti – virtuální realita, auta, medicína, i různé další obory budou ovlivěny novými možnostmi pomalu přicházející sítě.

Na MWC už Intel představil modem XMM 7480, vyrobený tak, aby umožnil rychlejší LTE připojení na smartphonech, tabletech i počítačích. Také oznámil čip Atom X3-M7272, který má integrovaný modem, zaměřený na automobily a internet věcí. Úsporný čip umožňuje přesun dat skrze 3G a 2G sítě, které spotřebují méně energie než síť LTE.